Ez Bırçime Ne Demek?(Çözülmüş)

kürtçe: ben açım.

Ez Kurmanci ne demek?

”ben kürtüm.” anlamına gelen kürtçe cümle.

Anne kürtçe ne demektir?

Anne kelimesinin Kürtçesi nedir? Türkeçe Anne kelimesinin Kürtçede yörelere göre bir çok karşılı vardır. Bunlar: Da, Dê, Dayê, Dadê ve Yadê’dir.

Hırrım ne demek?

zazaca yarrağım demek.. neden hep askerde öğrenilir bu kelime araştırmaya şayan bir konu.. askere gidildiğinde günde minimum 100 kere duyulan / söylenen sözdür.

Kürtçe cani basi ne demek?

Kürtçe “Çawa yi, başi ” Türkçe’de “nasılsın, iyi misin” demektir.

Buke Kürtçe ne demek?

Bûkê ismi gelin, yeni gelin anlamına gelmektedir.

Delalamin Kürtçe ne demek?

Delalamın = Değerlim Çavreşamın = Kara Gözlüm Şerinamın = Tatlım Xezalamın = Ceylanım Dilemın = Kalbim, Gönlüm Kaderamın = Kaderim Rehinya Çavemin = Gözümün Nuru Hasrateamın= Hasretim Hebunamın = Varlığım Behna dilemin = Nefesim Şahiya dilemin = Kalbimin dermanı Birinamın = Yaram Birina dilemın = Kalp yaram Jinamın =

Xalemin ne demek?

Ölme, öldürme, yok etme, yok olma. Bitkin bir duruma gelme veya getirme.

Zazaca anne ne demek?

MAYE, DADİ: Anne DAYÊ: Anne (Hitap hali) Dayê, ez destanê to ra paç kena.

KUZI Keri ne?

kürtçe “eşeğin amı” manasına gelir. ayrıca gündelik hayatta, hoş olmayan durumları anlatmak için kullanılır. misal: “dün gece çok içtim, baya kuzi keri oldum” gibi.

You might be interested:  Yüksekokul Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)

Kuze kere ne demek?

kürtçede eşşeğin ammı anlamına gelir ve bütün küfürlerin temel öğesini oluşturur.

Tırrek kürtçe ne demek?

son günlerde kullanılan ve baya yaygınlaşmış bir kelime olan tırrek, sözcük olarak salak, odun kafalı gibi anlamlar içerir. doğuda kürtler çok kullanır, özelikle diyarbakır da ezelden beri kullanılan bir kelimedir. bir kahvehanenin önünden geçerken bile bu kelimeyi duyabilirsiniz. korkmak anlamında kullanılır.

Çavani başi ne cevap verilir?

Kürtçe “Çawa yi” Türkçe’de “nasılsın” demektir. Kürtçe “Çawa yi veya çawanî başi ” Türkçe’de “nasılsın, iyi misin?” demektir. Çawa yi (nasılsın) sorusunun cevabı genellikle başim (iyiyim), ez başim (ben iyiyim) olur veya ez ne başim (ben iyi değilim), ne başim (iyi değilim, kötüyüm) gibi kalıplar olur.

Civan nedir ne demek?

Taze, genç delikanlı. Cevan. Taze. Genç.

Bremen kürtçe ne demek?

Kürtçe bremîn kelimesi Türkçe erkek kardeşim anlamına gelmektedir. Biremin kelimesinin kökü Bra (bira) ise erkek kardeş anlamına gelmektedir. Erkekler arasında kullanılır. Kürtçede kardeş kelimeleri İngilizcede olduğu gibi (he/she) kız erkek cinsiyetleri için farklı şekildedir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *