Endikasyon Ne Demek? (Question)

Endikasyon kelimesi ” kullanım alanı” manasında kullanılır. Bir hastalıkta izlenecek tedavi yöntemi, müdahalenin belirlenmesi, yani indikasyon. Endikasyon, bir hastalık konusundaki tedavi sürecinde meydana gelen aşamaları anlatır. Uzman doktor kontrolünde ortaya çıkan hastalığın durumu izlenir.

Endikasyon ne demek TDK?

( tdk der ki) bir hastalıkta izlenecek tedavi yöntemi ve müdahalenin belirlenmesi, indikasyon. bir ilacın hangi hastalıklara ve hangi biçimde uygun olacağını veya bir operasyonun hangi koşullarda gerekli olduğunu ifade eder.

Endikasyon nedir FTR?

Kısaca anlatmak gerekirse endikasyon herhangi bir hastalık konusundaki tedavi sürecinde meydana gelen aşamaları gösterir. Hastalığa ilişkin izlenmesi gereken tedavi yöntemlerinin sıralaması olarak da ele alınır.

Endikasyon nedir Diş?

* Endikasyon: Bir hastalıkta izlenecek tedavi yöntemi ve müdahalenin belirlenmesidir.

Sosyal endikasyon nedir tıp?

tıbbi bir müdahaleye, hastanın sosyal durumuna göre karar verilmesi.

Endikatif ne demek anlamı?

indicative’in türkçe’ye yamultulmuş hali. finans çevrelerinde sıkça kullanılmaktadır. ” endikatif görüşümüz olumlu” dendiği zaman “ilk bakışta her şey tamam gibi ama sonradan bir şey çıkarsa karışmam” anlamına gelir, sorumluluk almamanın bir yoludur.

Tıbbi endikasyon ne demek?

Endikasyon, tıbbi bir müdahalenin gerçekleştirilmesi için aranan tıbbi gereklilik şartı olarak tanımlanmaktadır. Tıbbi teşhis veya tedavi amacı gütmeyen, herhangi bir amacı olmayan veya hastaya zarar verme amacı taşıyan hiçbir müdahale endikasyon şartı taşımadığından hukuka uygun kabul edilemez.

You might be interested:  1.5 Üst Ne Demek?(Çözüm bulundu)

AS nedir FTR?

Ankilozan spondilit (AS) omurgada, pelviste, kalça, diz, ayaklar ve omuzlar gibi eklemlerde ağrı ve sertliğe neden olan iltihaplı bir hastalıktır. Ankilozan spondilit kronik bir hastalıktır ve kalıtsaldır.

Fizik tedavi ne işe yarar?

Fizik tedavi postür ve kas dengesizliğini düzeltmek, hareket kabiliyeti ve dayanıklılığı artırmak için uygulanır. Eklemleri kuvvetlendirme, hareketlendirme, yumuşak dokuyu düzeltmek için sert terapi egzersizine ek olarak sertliğin azaltılması ve ağrıdan kurtulmak için nokta terapi içerebilmektedir.

Fizyoterapist kısaltması nedir?

PT Fizyoterapist anlamına gelir. En büyük kısaltma ve kısaltma veritabanında PT kısaltmasını listelemekten gurur duyuyoruz.

Kontrendikasyon ne demek örnek?

Kontrendikasyon bir ilaç ya da tedavinin kullanılmaması gereken durumların ifadesinde kullanılan bir kelimedir. Bu kelime zıt ya da ters etki anlamlarında kullanılır. Örneğin kalp hastası olan bir kişiye kalbini yoracak antidepresan ilaç verilmesi bu hasta üzerinde ters etki yapacaktır.

Tedavisinde endikedir ne demek?

Endike, ilaç kullanımını anlatan bir terimdir. Endike olmak ise ilaç tedavisinin gerekliliğini ve tedavinin işe yaradığını belirtir. Yani Tedavi endike oldu demek, ilaç tedavisi işe yaradı ve sağlığın yeniden kazanıldığı durumunu anlatır.

Endike ve kontrendike ne demek?

Endikasyon: İlacın kullanıldığı durumlar. Kontrendikasyon: İlacın kullanılmaması gereken durumlar.

Sosyal endikasyon vakaları nedir?

Özürlü devamsızlık da doktor raporları ile belgelenir. Herkesin bildiği gibi bu raporlar gerçek hastalıktan verilmez. Doktorlar kendi aralarında bu duruma ” sosyal endikasyon ” derler, yani rapor hastalık için değil sosyal nedenlerden ötürü verilmişti. Hekim ve aileler arasında bu konuda bir çıkar anlaşması vardır.

Operasyon endikasyonu ne demek?

Bir hastalıkta izlenecek tedavi yöntemi ve müdahalenin belirlenmesi, indikasyon. Bir ilacın hangi hastalıklara ve hangi biçimde uygun olacağını veya bir operasyonun hangi koşullarda gerekli olduğunu ifade eder.

You might be interested:  Dorsalji Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)

Tıpta kontrendikasyon ne demek?

Kontrendike, ifadesi tıbbi bir tedavi gereksinimine ihtiyaç duyulan ancak bu tedavinin hastaya daha da fazla zarar verebileceğinden, tedavi yapılamaması durumuna denmektedir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *