Empoze Etmek Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)

Empoze etmek, bir fikri ya da ideolojiyi dayatmak, zorla kabul ettirmeye çalışmak anlamına gelir.

Empoze Türkçe mi?

Empoze kelimesi günlük hayatta sıklıkla kullanılan kelimelerden bir tanesidir. Empoze, Fransızca dilinden Türkçe ‘mize geçmiştir. – Demokrasi bilime, sanata, basına kendi düşüncesini, değer yargısını, zevkini empoze etmeye kalkmama olgunluğu demektir.

Dikte etmek ne demek?

Dikte etmek deyiminin Türk Dil Kurumu tarafından tanımlanmıştır. Bu tanım şu şekildedir: Birine isteklerini zorla kabul ettirmek, yazdırmak için söylemek.

Empoz ne demek?

Bir şeyi zorla benimsetmek, dayatmak, kabul ettirmek.

Empoze yabancı bir kelime midir?

Türkçede birleşik fiil olarak kullanılan empoze etmek, Fransızca “imposé” kelimesinden gelmektedir. Bu kelime Türkçede bir isim olarak karşılık bulduğu için, dilimizde bir eylemi ifade edebilmek için “etmek” yardımcı fiiline ihtiyaç duymaktadır.

Trendi empoze edilerek ne demek?

Empoze etmek: bir şeyi zorla benimsetmek, dayatmak, kabul ettirmek.

Despot ne demek TDK?

Despot TDK kelime anlamı hakkında detaylar. TDK açısından bakıldığı zaman Despot kelimesi, ‘Zorba’ anlamına geliyor. Aynı zamanda herhangi bir durum söz konusu olduğunda zor kullanan kişi, toplum ya da yönetici şeklinde de ifade edilebilmektedir.

Dikte nedir TDK?

1) yazdırmak için söylemek: “Şimdi sana bir mektup dikte edeceğim.” -H. E. Adıvar. 2) mec. birine isteklerini zorla kabul ettirmek.

You might be interested:  Istiklal Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)

Yekpare parça ne demek?

Yekpare bütün ne demek? Bir parçadan oluşan, tek parça, bütün. Tek parça olarak, bütün olarak.

Yadsınamaz ne anlama gelir?

Yok sayılamaz, apaçık, inkar edilemez.

Empoze ne demek cümle içinde?

Bir kimseye ya da topluluğa baskı yoluyla kabul ettirilmiş olan şeylere empoze denir. Empoze Kelimesinin TDK Sözlük Anlamı Nedir? Örnek Cümle: ”Nazi Almanya’sına halka zararlı fikirler empoze edildi.”

Super empoze nedir?

bir seyi baska bir seyin uzerine koymak, eklemek, ic ice (ust uste) gecirmek. engilizce ve super bir kelime olup, turkce’de karsiligi yoktur. ayrica “impose” kelimesi turkcede ” empoze ” olarak kulanilmakta olmasina ragmen bu birlesik kelime’de “impoze” olarak cevrilmis.

Tiraj ne anlama gelir?

Fr. Basılan gazete veya mecmuanın baskı sayısı.

Düşünce empoze etmek nasıl yapılır?

çok yakın konuşmaktır. çünkü bu onun özel alanına girmeniz demektir ve karşınızdaki kişinin duygularını, düşüncelerini kontrol etmesini önleyip özgüvenini azaltırsınız. zaten bunu yapabilirseniz sizin özgüveniniz yüksek demektir.

Aktüel ne demek TDK?

Türk Dil Kurumu’na göre kelimenin doğru yazımı ” aktüel “dir. AKTÜEL NE DEMEK? TDK sözlüğüne göre dilimize Fransızcadan geçen aktüel, “güncel, edimsel” gibi anlamlarda kullanılmaktadır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *