Ellam Ne Demek? (Question)

Ellam kelimesi, genel olarak İç Anadolu bölgesinin tüm şehirlerinde kullanılmakta olan bir kelimedir. Ellam kelimesi galiba anlamına gelmektedir. Herhalde ve galiba anlamlarına gelen kelime tabi ki manasında da kullanılabilmektedir. Yöresel bir kelime olan ellam kelimesi sanırım ve anlaşılan manasına da gelmektedir.

Ellam nerenin sözü?

Ellam (Çankırı) Bu aralar sık sık duymaya başladığımız bu hitap şeklinin kökeni Orta Anadolu bölgesi. Özellikle Çankırı’da kullanılan bu kelimenin kökeni Arapçadaki ‘Allahü alem’ yani ‘Allah bilir’den geliyor. Kelime ‘Ellaham’ olarak kullanılmaya başladıktan sonra günümüze ‘ Ellam ‘ olarak gelmiştir.

Zahar ne demek TDK?

TDK zahir ne demek? Zahir kelimesinin sözlük anlamı apaçık ortada olan ve dış görünüştür.

Ellaham ne demek?

“galiba, zannedersem” anlaminda kullanilan kelime. yoresel agizda * ve ailenin buyuklerinin soyleminde degismis/bozulmus olmasi muhtemeldir. arapça’daki allahülalem sözcüğünün halk ağzına yerleşmiş şeklidir. orta anadolu’da ellaam şeklinde kullanıllır. arapçası allah bilir anlamındadır sanırsam.

Ellam ne demek Ekşi?

özellikle tokat ve sivas yörelerinde, “herhalde” anlamına gelen kelime. örneğin; yemek pişti ellam, vardık ellam gibi.

Hele hangi yöreye ait?

Hele hele hangi yöreye ait? Filmin oyuncuları Sami Aksu, Zeynep Aktuğ ve Ezgi Tombul ile stüdyoya girerek, Erzurum yöresine ait “ Hele Hele Minnoş” şarkısını yorumladı.

You might be interested:  Şeref Ne Demek?(En iyi çözüm)

Zaar ne demek Ekşi?

şiddetli korku. zahir’in adana’daki söylenişi. maraş adana yöresinde sıkça kullanılır, herhalde anlamı taşır.

Zahar ne anlama gelir?

romence “şeker” anlamına gelir.

Zaar mı Zahar mi?

Zaar kelimesinin anlamı elbette ya da kuşkusuzdur. Günümüzde en çok karşılığı olan kelime kuşkusuz ve elbette kelimesidir. Bu nedenle zaar kelimesi yerine artık daha çok elbette ve kuşkusuz zarfları kullanılmakta.

TDK zâhir ne demek?

Zahir kelimesinin sözlük anlamı apaçık ortada olan ve dış görünüştür.

Çorum dilinde gobel ne demek?

25 Ağustos— Yrd. Doç. Dr. Lütfü Özyüzer’in hazırladığı sözlükte yer alan bazı sözcükler ve karşılıkları şöyle: Çödürüm çüş: Tahterevalli; Badal: Merdiven; Öpçe: Ukala; Eze: Omuz; Helke: Plastik kova; Gobel: Erkek çocuk

Yok Heri ne demek?

mesela; ” yok heri ” derseniz ” yok canım daha neler”, ”aman heri ” derseniz ”aman boş ver”, ”hadi heri ” derseniz ”hadi çabuk ol”, ”yapma heri ” derseniz ”yapma dur” anlamına gelir ki, bu duruma göre; ”daha neler?”, ”boşver”, ”çabuk ol” ve ”dur” anlamlarına gelebilmektedir.

Yalımı ne demek?

Yanan maddelerin veya gazların türlü biçimlerdeki ışıklı uzantısı, yalım, yalaz, alaz, şule. Mızrak uçlarına takılan küçük bayrak, flama. Ateşten ve yanıcı cisimlerden çıkan parlak, çeşitli şekillere giren gazlardan meydana gelen şeffaf dil, yalım.

Ellam sen beni Masimiyon ne demek?

yeni öğrendiğim bir kayseri deyişi. ” beni sallamıyorsun” manasına geliyormuş.

Kele Kele ne demek?

adana merkezinde de kullanılan bir hitap tarzıdır. daha çok serzeniş/hayıflanış veya ısrarlı teklif anlamı içerir. erkeklere karşı kullanılmaz.

Bıldır zaman ne demek?

geçen yıl anlamına gelen isimdir ama zarf niteliği yoktur. yani ” bıldır ankara’ya gittim” denmez.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *