Efuli Ne Demek?(Çözülmüş)

İşte Efulim kelimesinin anlamı. Efulim kelimesi aşk ve sevgi anlamına gelmektedir. Daha sıcak ve samimi bir anlam ifade eden bu kelime, ‘sevgilim’, ‘sevdiğim’ anlamında cümleler içerisinde daha çok kullanılır.

Lazca Efuli ne demek?

Lazca bir kelime olan efulim Türkçede yarim, sevgilim anlamlarına karşılık gelir.

Bandır Efulim ne demek?

Buna karşılık bu kelime ile Karadeniz yöresine ait şarkılarda sık sık karşılaşılmaktadır. Ünlü sanatçıların da şarkı ve konserlerinde bu kelimeye yer açtığı gözlemlenmektedir. Efulim Ne Demek? Bu kapsamda efulim kelimesinin anlamı “sevgilim, sevdiğim, canım” manaları taşımaktadır.

Efulim ne demek ekşi sözlük?

dogu karadeniz’de “sevgilim” anlamina gelen guzel kelime.

Meftun olmak ne demek TDK?

Türk Dil Kurumunca tutkun, gönül vermiş, vurgun anlamında kullanılan meftun kelimesi Arapça kökenlidir. Osmanlı döneminde sıklıkla kullanılan meftun kelimesi, aşk konsepti içerisinde kullanılır. Meftun nedir sorunun yanıtı genellikle tutku ve ele geçirmek kelimeleriyle birlikte düşünülebilir.

Lazca sevdiceğim ne demek?

Nayino Lazca kökenli olarak bilinen ancak Rum kökeninden gelen bir kelimedir. Türkçe olarak karşılığına bakıldığında ise ‘sevdiğim, sevdiceğim ‘ şeklinde yer aldığı görülüyor. Bu anlamı üzerinden Türkçede tek başına ya da farklı cümleler ile kullanılabilir.

Şurimşine nedir ne demek?

Şurimşine Kitap Açıklaması “Lazca; canımın içi, sevgilim demek.”

You might be interested:  Kordon Ne Demek?(Mükemmel cevap)

Rumcada Efulim ne demek?

romeyika’da “kuşum” demektir ama sevgilim, sevdiğim anlamında kullanılır.

Lavinya ne demek kelime anlamı?

16. yüzyıldan itibaren Türkçeye, sadece Arapça ve Farsçadan değil, Yunanca ve Latinceden de birçok kelime geçmiştir. O kelimelerden biri olan Lavinya, ülkemizde kız çocuklarına verilen isimler arasında yer alıyor. ”Luna” kökünden türetilmiş olan Lavinya, yüzü ay gibi parlak ve güzel olan demektir.

Elfida ismi ne anlama gelir?

Arapça bir kelime olan Elfida, feda etmek anlamındadır. Bu sözcük bir şeyi gözden çıkarmak anlamında da kullanılabilmektedir.

Efulim hangi dile aittir?

Daha çok Karadeniz kültürüne ait olan bir kelime olarak Efulim, özellikle yörenin şarkılarında yoğun olarak kullanılmaktadır. Ülke çapında önemli Karadenizli sanatçılar, Efulim kelimesini aşk şarkılarında kullanır.

Serendipçe ne deme?

Son yıllarda popüler olan ve özellikle gençler tarafından sık sık kullanılan serendipçe kelimesinin anlamı birçok kişi tarafından bulunuyor. Bu sözcük mutluluk getiren rastlantı ve hoş tesadüf demektir. Kişinin yeniden neşeli ve pozitif hissetmesini sağlayan olumlu gelişmeler serendipçe olarak nitelendirilir.

Efulim erkeklere denir mi?

Efulim kelimesi cinsiyet belirtmeyen bir sözcüktür. Sevgilim, sevdiğim, yarim, birtanem manasına gelmektedir. Dolayısıyla hem erkeklere hem de kadınlara bu sözcük ile hitap etmek mümkündür. Özellikle Rize, Artvin ve Trabzon dolaylarında bu kelime sıkça kullanılmaktadır.

Gözlerine meftun oldum ne demek?

Tutkun, gönül vermiş, vurulmuş. Bir şeyi çok beğenmekten şaşırmış durumda olan, hayran.

Bir gülüşüne bir Meftun ne demek?

1. Tutkun, gönül vermiş, vurulmuş.

Şikemperver ne demek TDK?

Şikemperver bir sıfattır. Anlamı; boğazına düşkün, yemek yemekten zevk alan, yemek yemeyi seven kişiler şeklindedir. Şikemperver kelimesi etimolojik açıdan incelendiğinde ise şikem kelimesi karın anlamına gelirken, perver kelimesi de besleyen anlamına gelir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *