Efkar Ne Demek?(Çözünme)

Efkarlıyım ne demek anlamı?

EFKÂRLI. sıf. Düşünceli, üzüntülü, tasalı, mahzun ve gamlı, kederli: Havuzun başına gelmesin eller / Bugün efkârlıyım açmasın güller (Eflâtun C. Güney’den).

Efkar bastı ne demek?

Tasalanmak, kaygılanmak.

Zarım var ne demek?

“Şaşkınlıktan sarhoş olur, feryatla ağlarım” demektir. Mest, Farsça’da sarhoş olmak, hayran ise Arapça’da şaşkın, manasına gelir.

Kahır olmak ne demek?

Çok üzülmek, içlenmek.

Kamu Efkari ne demek?

Efkârı umumiye dediğiniz zaman, “kamuoyu” sözcüğünden daha çok şey anlatmış oluyorsunuz. Umum sözcüğü, “ kamu ” ya da “bütün”; efkâr sözcüğü ise fikirler, düşünceler, ama aynı zamanda kaygı, üzüntü, tasa gibi anlamlar taşıdığı için “ efkârı umumiye” sanki daha çok şey anlatıyor.

Efkâr nasıl yazılır?

efkar / efkâr / افكار / اَفْكَارْ (Tekili: Fikir) Fikirler.

Ne demek evham?

Evham kelimesi Arapça kökenli ve Türkçede yaygın kullanılan bir sözcüktür. Anlamı ise ‘kuruntu’ biçiminde tabir edilir. Yani herhangi bir durum karşısında olmadık ya da olmayacak ihtimalleri aklına getiren kişiler olarak da dile getirmek mümkün.

Ekdar ne demek?

ekdar / ekdâr / اكدار (Tekili: Keder) Kederler, acılar, üzüntüler.

Efgar ne demek?

EFGÂR – FİGÂR – FİKÂR ( ﻓﻜﺎﺭ– ﻓﮕﺎﺭ– ﺍﻓﮕﺎﺭ) sıf. (Fars. efgār > figār – fikār) Yaralı, mecruh: “Dil-efgâr: Gönlü yaralı.” Mâtem tutup etti ol giriftâr / Tırnağı ile yüzünü efgâr (Fuzûlî). Bu nâme ki bir figârdandır / Ya’nî men-i bî-karârdandır (Fuzûlî).

You might be interested:  Fettan Ne Demek?(Çözülmüş)

Değme felek türküsü hangi yöreye aittir?

İstanbul’da dün geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden ‘ Değme Felek ‘, ‘Suna Boylum’, ‘Ben Gülmedim’ gibi sevilen eserlerin bestecisi ve söz yazarı Muammer Badem için bugün memleketi Amasya’nın Gümüşhacıköy ilçesi İmirler köyünde tören düzenlendi.

Zar etmek ne demek?

Nazar etmek, bakmak. Beklemek, gözlemek, muntazır olmak.

Değme felek değme sözü kime ait?

Söz ve müzik Özlemi’ye aittir. Sabahat Akkiraz tarafından derlenmiştir.

Kahır mı kahir mi?

KAHIR – KAHR. 1. İnsanın içine işleyen derin üzüntü, sıkıntı, keder [Bu anlamı Türkçe’de kazanmıştır]: Kahrdan ikrâh edenler lutfa olmaz müstahak / Müstaidd-i derd olanlar kābil-i dermân olur (Fuzûlî).

Kahır çektirmek ne demek?

Uzun süre bir sıkıntıya katlanmış olmak kahır çekmek olarak ifade edilmektedir. Çocukları büyüyene kadar çok kahır çekti.

Terketti nasıl yazılır?

TDK ‘ye göre terk etmek birleşik mi yoksa ayrı mı yazılır? TERK ETMEK NASIL YAZILIR? Türk Dil Kurumu’na göre ”terk etmek” ayrı yazılır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *