Efdal Ne Demek?

Efdal kelime anlamı olarak erdemli birey anlamına gelmektedir. Genellikle bahsedilen efdal kelimesinin anlamı yeğ tutulmak veya tercih edilmek anlamlarında da kullanılmaktadır. Ayrıca bireyler günlük yaşamda efdal kelimesini tercihe şayan tutulan kimse için kullanılmaktadır.

Efdal Arapça ne demek?

efdal / efdâl / افضل / اَفْضَلْ (Tekili: Fazl) Ziyadeler, fazlalar, çoklar. İhsanlar, ikramlar, iyilikler, meziyetler, hünerler.

Eftal mi efdal mi?

daha çok erkeklere konan unisex bir isim. harf çelişkisine götürür ve eftal ile karıştırılır. halbuki eftal, en değerli en yüksek manasınadır, efdal ise faziletli, en faziletli manasında atıf yapılmıştır. karsilastirma icin kullanilir genelde.

Efdal ne demek TDK?

Efdal Kelimesinin TDK Sözlük Anlamı Bu bağlamda Türk Dil Kurumu üzerinden bakıldığında genel olarak Erdemli, çok faziletli ya da tercih edilen şeklinde anlatmak mümkün.

Eftal kelimesi ne anlama gelir?

Bunlardan ilki “çok erdemli” demektir. İkinci anlamı ise “çok faziletli” olmaktadır. Eftal isminin üçüncü anlamı “en iyi, en üstün” şeklinde olmaktadır. İsmin dördüncü ve son anlamı da “en değerli, en yüksek” şeklindedir.

Efdal ismi kaç kişide var?

Efdal ismi Arapça kökenli bir isimdir. Türkiye’de yoğun olarak kullanılmaktadır. Toplam 853 kişi Efdal ismini kullanmaktadır.

Kayra ismi ne anlama gelir?

Kayra isminin anlamı: Saygın biri tarafından yapılan iyilik, inayet, ihsan, lütuf şeklindedir. Kayra Ne Demek? Tanrının kişiye iyilik getiren, kurtarıcı ilişkisi adına kullanılan bir kavramdır. Tanrının insanı koruması ve esirgeyici olması şeklinde de tanımlanabilir.

You might be interested:  Unicorn Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)

Efdal Nas ne demek?

Efdal kelime anlamı olarak erdemli birey anlamına gelmektedir. Genellikle bahsedilen efdal kelimesinin anlamı yeğ tutulmak veya tercih edilmek anlamlarında da kullanılmaktadır. Ayrıca bireyler günlük yaşamda efdal kelimesini tercihe şayan tutulan kimse için kullanılmaktadır.

Ensaru ne demek?

Ensar, Arapça kökenine inildiğinde yardım etmeyi seven, herkese yardımcı olan kişi manası taşımaktadır.

Eflan ne demek?

isim bu. kız ismi. gök kubbesi demektir.

Eftal ne demek TDK?

Dinde efdal ne demek? 3- Çok faziletli, yüksek derecede, 4- Tercihe şayan, müreccah, 5- Daha üstün, en üstün, erdemli, 6- En faziletli, daha faziletli anlamlarına gelmektedir.

EFAL ne demek TDK?

Efal kelimesi Türkçe’de “eylemler” anlamına gelir.

Faziletli insan ne demek?

Fazilet sahibi erdemli ve ahlaklı anlamına gelmektedir. Ruhun iyi alışkanlıkları sindirmesine ve iyi niteliklerin seçim konusunda öne çıkmasına olanak tanır. Diğer anlamları ile cömert, başkalarına yardım eden, fırsatları başkaları için iyi kullanan olarak da geçmektedir.

Eflal ne anlama gelir?

Eflal isminin 3farklı anlamı bulunmaktadır. Bu anlamların başında cennette bulunan ağaç olmaktadır. Diğer bir yandan bu ağaç bir rivayet olmaktadır. İsmin bir diğer anlamı ise gök mavisi olmaktadır.

Efsal ne anlama geliyor?

(Fesl. C.) Alçak, adi ve aşağılık kişiler.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *