Ecmain Ne Demek? (Correct answer)

Ecmain kelimesinin anlamı hepimizin, cümlemizin demektir. Ecmain kelimesinin cümle içinde kullanımıyla alakalı olarak örnek verilmesi gerekirse; – Amin, ecmain denildiğinde; Allah duanı cümlemiz yani hepimiz için kabul etsin anlamı taşımaktadır. Bir başka ifadeyle birisi bir dua ettiği taktirde ” Amin ecmain” denilir.

Ecmain diyene ne denir?

“Amin ecmain ” ya da “inşallah ecmain ” demilerek cevap verilir. Burada güzel dilek ve duanın herkes için olması temennisi bulunmaktadır.

Amin ecmain Arapca ne demek?

Ecmain, Arapça ‘dan dilimize giren bir kelimedir. Özellikle amin ecmain seklinde kullanildigi görülmektedir. Anlamı “Allah duanı cümlemiz yani hepimiz için kabul etsin” demektir.

Ecmain mi ecmain mi?

(ﺍﺟﻤﻌﻴﻦ) i. (Ar. cem’ “toplamak”tan ecma’ “hepsi, tamâmı”nın çoğul şekli ecma’іn) Hepsi, bütünü [Duâ cümlelerinde kullanılmıştır]: “Radıyallâhu anhüm ecmain: Allah onların hepsinden râzı olsun.” ѻ Ecmain tâifesi: Son dönemlerde mutaassıp kabul edilen dindar zümreler için küçümseme ifâdesi olarak kullanılmıştır.

Amin diyene ne cevap verilir?

– Bir kişi ” Hakkımızda hayırlısı olsun.” Dediği taktirde bu durumda Amin ecmain denir. Verilen bu cevabın anlamı ise; Amin cümlemizin demektir. – Amin, ecmain denildiğinde; Allah duanı cümlemiz yani hepimiz için kabul etsin anlamı taşımaktadır. Bir başka ifadeyle birisi bir dua ettiği taktirde ” Amin ecmain” denilir.

You might be interested:  Asosyal Ne Demek?(Mükemmel cevap)

Inne ecmain ne demek?

Bu duanın Türkçe anlamı; “Onlar; başlarına bir musibet gelince, Biz şüphesiz (her şeyimizle) Allah’a aidiz ve şüphesiz O’na döneceğiz, derler.” Şeklindedir.

Allahümme Amin ne anlama gelir?

allahümme amin / allahümme âmin Ey Allahım, kabul eyle.

Cümlem ne anlama gelir?

Bir yargı bildirmek için tek başına çekimli bir fiil veya çekimli bir fiille kullanılan kelimeler dizisi, tümce.

Kun ve yekun anlami nedir?

Kün fe yekün kelimesinin anlamı ‘Ol der ve Olur!’ dur ve Allah’ın yaratma kudretini ifade etmek için kullanılır. Kün kelimesi Arapçada ol demektir. Emr-i kün feyekün ise Allah’ın yaratmayı dilediği şeye ol demesi ve o şeyin yaratılması emri anlamlarına gelmektedir.

Amin yerine ne denir?

Âmîn yerine ne denir? – Amin, ecmain denildiğinde; Allah duanı cümlemiz yani hepimiz için kabul etsin anlamı taşımaktadır. Bir kişi size ” Allah razı olsun” dediği taktirde siz de bu duaya karşılık olarak “Ecmain olsun ” diyebilirsiniz.

Vesselam ne zaman denir?

Vesselam, Osmanlıca ‘da konuşmanın ve cümlenin bitiminde kullanılan bir sözcüktür. Kelime anlamı ile “işte o kadar” ve “artık bitti” anlamına çıkmaktadır.

Eyvallah ne manaya gelir?

Eyvallah, kullanıldığı alana göre hoşça kal, teşekkür ederim, tamam, peki, öyle olsun anlamlarına gelmektedir. Eyvallah Ne Demek? Eyvallah kelimesi, Allahaısmarladık, hoşça kalın, teşekkür ederim, tamam, öyle olsun şeklinde kullanılmaktadır. Genellikle allahaısmarladık, hoşça kalın demek olarak değerlendirilmektedir.

Allah kabul etsin diyen birine ne denir?

-sağolasın. -amen. isa seni kutsasın. – allah kabul etsin.

Cemil cümle ne demek?

cem-i cümlemiz; yani herkes, bütün millet, bütün cemaat mânâsındadır.

Amin neye denir?

Âmîn, duanın kabulünü temenni etmek niyetiyle sonunda söylenen bitiriş sözüdür. Asıl şekli âmîn olan kelimenin kökeni ve anlamı hakkında bugüne kadar çeşitli görüşler ileri sürülmüştür.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *