Dürzü Ne Demek?(En iyi çözüm)

Dürzü diye neye denir?

“ Dürzü ”, Osmanlı döneminden gelen eski bir ağır küfür olarak Türkçeye yerleşmiş bir ifadedir. Kelime erkekler için genel olarak ahlaki olarak düşüklüğü kasteder; özel olarak da “karısını, kızını, yakınlarını pazarlayan kadın satıcısı” anlamı yüklenir.

Baldızını satana ne denir?

Dürzü: Günlük kullanımdaki anlamı tam olarak ‘ baldızını satan kişi’dir. TDK ise bu kelimeyi “ağır hakaret ve küfür sözü” olarak tanımlıyor.

Lavuk un anlamı nedir?

Lavuk kelimesi Türkçe’de “oğlan çocuğu” anlamına gelir. Kürtçe (Kurmanci) lawik “oğlan çocuğu” sözcüğünden alıntıdır.

Dürzü Arapçada ne demek?

Arapça durzī درزى “Suriye ve Lübnan”da yaşayan bir dini topluluğun mensubu” sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Muḥammad İsmāil al-Darzī “Dürzi dininin kurucusu (ö. 1019)” sözcüğünün nisbet halidir. Bu sözcük Farsça darzī درزى “terzi” sözcüğünden türetilmiştir.

Keko ne demek?

Keko kelimesi Türkçe’de “ağabey (hitap şekli)” anlamına gelir. Kürtçe (Kurmanci) keko “ağabey (hitap şekli)” sözcüğünden alıntıdır. Keko kelimesi tarihte bilinen ilk kez “aptal, bön” c (1968): Keko ‘lar Keko ‘lar (kardeşler kardeşler) durun.. eserinde yer almıştır.

Tırrek Kürtçe ne demek?

son günlerde kullanılan ve baya yaygınlaşmış bir kelime olan tırrek, sözcük olarak salak, odun kafalı gibi anlamlar içerir. doğuda kürtler çok kullanır, özelikle diyarbakır da ezelden beri kullanılan bir kelimedir. bir kahvehanenin önünden geçerken bile bu kelimeyi duyabilirsiniz. korkmak anlamında kullanılır.

You might be interested:  Balenli Sütyen Ne Demek?(Çözünme)

Sie küfür olarak ne demek?

almancada o * veya siz * demektir. almanca dişi ‘o’; sie geht ins kino; veya karşıdakine saygı ifadesi olarak ‘siz’ demek için kullanılır; sie können hier sitzen. okuldayken küfür için de kullanlır bu ‘ sie können’ kalıbı; zikkönen şeklinde..

Argoda Suboş ne demek?

eşkıya dünyaya hükümdar olmaz dizisinde korkmazlar tarafından çok kullanılan kelime. teneke, işe yaramaz, boş beleş gibi pek çok anlama gelebiliyor. siyasette çok var böyle tipler.

Argoda sıkıyorsa ne demek?

” sikiyorsa ” başlığındaki entrylerin metinlerinde arama yapar. sıkıyorsa: “gözün yiyorsa, kendine güveniyorsan” anlamlarına gelen tehdit ve göz dağı verme içerikli söz.

Lavuk argo mu?

lavuk, -ğu 1. sıfat, argo Gereksiz konuşan (kimse). 2. sıfat, argo Önemsiz konular üzerinde fazlaca duran, hareketleri ve sözlerinde meymenet olmayan (kimse).

Argoda salak ne demek?

Salak diye kime denir? Salak Nedir Anlamı? ( Giyinişinden, konuşma ve davranışlarından seviyesiz, dengesiz ve saf olduğu anlaşılan (kimse).

Lavuk ne demek ekşi sözlük?

genelevlerde erkek kişinin işi bittikten sonra, ona kolonya tutan insanlara verilen isim.

Deyyüs kelime anlamı nedir?

Deyyus eskiden çok daha yaygın kullanılan ve günümüzde anlamı tam olarak bilinmeyen sözcükler arasında yer almaktadır. TDK açısından bakıldığında ise bu kelime, ‘Kendisine yakın olan bir kadının ya da karısının iffetsizliğine ses çıkarmayan kişi’ şeklinde karşılık buluyor.

Dürziler namaz kılar mı?

Dürzîler, Namaz, oruç, hac gibi hükmü kaldırılan ibadetlerin yerine Hamza b. Ali tarafından oluşturulan yedi esasa uyarlar. Birinci esas “doğru sözlülük” olup namazın yerine getirilmiş bir kuraldır. “Din kardeşlerini korumak” olan ikinci esas, Dürzî toplumunu bir arada tutmak gibi bir anlayıştan ortaya çıkmıştır.

Bir kıza zilli demek ne anlama gelir?

Ülkemizde genel olarak argo ve kötü kelime olarak kullanılan zilli kelimesi, şirret ve geveze olan kişi ya da kişiler anlamını taşımaktadır. Daha çok kötü niyetli olan ya da kötü yolda olan kadınlar için kullanımı olan zilli kelimesinin kökeni Farsçadır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *