Deyyus Ne Demek?

Islama göre deyyus kimdir?

Yani, Müslümanların zinadan kaçınmasını Cenab-ı Allah emrediyor. Peygamber Efendimiz’e göre de gerçek zinanın yanında el zinası, göz zinası gibi teferruatı da mevcut. Peygamber Efendimiz (sav) de, ‘kadınlardan erkeğe benzeyen, daima içki içen ve eşlerini kıskanmayanları’ ‘ deyyus ‘ olarak nitelendiriyor.

Deyyus nedir kime denir?

Deyyus eskiden çok daha yaygın kullanılan ve günümüzde anlamı tam olarak bilinmeyen sözcükler arasında yer almaktadır. TDK açısından bakıldığında ise bu kelime, ‘Kendisine yakın olan bir kadının ya da karısının iffetsizliğine ses çıkarmayan kişi’ şeklinde karşılık buluyor.

Arapçada deyyus ne demek?

Arapça kökenli bir kelime olan ‘ Deyyus ‘, kendisine yakın olan bir kadının ya da eşinin iffetsizliğine ses çıkarmayan kişi anlamlarına gelmektedir.

Deyyus ne demek Ekşi?

nişanyan’a göre arapça “karısını satan * veya karısı tarafından aldatılan erkek” sözcüğünden alıntıdır.

Hangi insanlar cennete giremez?

Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: “Üç kimse cennete giremez ve Allah kıyamet günü onlara nazar etmez; Ana babasına isyan eden kimse, erkeklere benzeyen kadın ve karısına kötülük yapılmasına razı olan kimse.

Halk dilinde dürzü ne demek?

“ Dürzü ”, Osmanlı döneminden gelen eski bir ağır küfür olarak Türkçeye yerleşmiş bir ifadedir. Kelime erkekler için genel olarak ahlaki olarak düşüklüğü kasteder; özel olarak da “karısını, kızını, yakınlarını pazarlayan kadın satıcısı” anlamı yüklenir.

Mesmursuz ne anlama gelir?

Hocam mesmursuz ne demek?; dinlemeye değmez, sözüne değer verilmez, tatsız tuzsuz konuşan, saygısız kimse demekmiş.

You might be interested:  Almila Ne Demek?(Mükemmel cevap)

Seni gidi seni ne demek?

Halk arasında yaygın olarak kullanılan ” seni gidi seni ” sözü, yaramaz, afacan, hınzır ve güvenilmez manasına gelir.

Keraneci ne anlama geliyor?

yaşlıların,özellikle dedelerin erkek torunlarına söylediği söz.kötü bir anlamı olmasına karşın bu kelimeyi kızdıkları zaman değil aksine sevdiklerini göstermek için kullanırlar.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *