Dehliz Ne Demek?(Çözüm bulundu)

Dehliz ne demek cümle içinde?

Dehliz, bir mekanı bir mekana bağlamak, kaçış ve geçiş amaçlı bazen de su taşımak için toprak altına inşa edilen dar ve uzun geçit, tünel, dalız. Cümle içinde kullanımı: Mihrabın sağ tarafında dehliz gibi kuytu bir köşeye açılan bir kapı vardır.

Dehliz ne demek Osmanlıca?

Dehliz kelimesi Türkçe’de “koridor, geçit, sofa” anlamına gelir. Arapça ve Farsça dihlīz دهليز z “koridor, geçit, sofa” sözcüğünden alıntıdır.

Dehliz nasıl yazılır TDK?

Dehliz Farsça bir kelimedir. Kelimenin Farsçadaki orijinal hali “dehlīz” şeklinde geçmektedir.

Dehliz ne demek Ekşi?

sıfat olarak önüne dar ve uzun ibarelerinin çokça getirildiğini görerek üzüldüğüm kelimedir.malumunuz o demektir zaten.karanlık,gizli efenime söylüüm derin gibi sıfatlar veya daha başka şeyler kullanılabilir. melankolik hali tanımlamak için de kullanılır. amatör edebiyatçıların vazgeçilmez kelimesidir ayrıca.

Dehlizim ne demek?

Dehliz kelimesi Farsça kökenli olan ve Türkçede yaygın olarak kullanılan sözcüklerden biridir. Türk Dil Kurumu açısından bakıldığında dehliz kelimesinin karşılığı olarak ‘Üstü kapalı, dar ve uzun geçit’ biçiminde anlam bulduğu görülüyor.

Vecd hali ne demek?

Vecd sözcüğü kimi yerlerde aşk ve aşktan gelen coşkunluk anlamında kullanılmaktadır. Bu aşk, tasavvuf edebiyatına göre ilahi aşk olarak nitelenir. Vecd ile anlatılmak istenen, ilahi aşktan gelen heyecandır. Kişi bu heyecana kapılarak kendisini unutacak durumda coşkulu olabilir.

Yer altında nasıl yazılır?

9. Somut olarak yer belirten alt ve üst sözleriyle oluşturulan birleşik kelime ve terimler ayrı yazılır: deri altı, su altı, toprak altı, yer altı (yüzey); böbrek üstü bezi, tepe üstü (en yüksek nokta) vb.

You might be interested:  Erasmus Ne Demek?(Çözünme)

Tıknaz yapılı ne demek?

Şişmanca, toplu, kısa ve kalın yapılı.

Pehriz ne demek?

PERHİZ NE DEMEK? Bir kimsenin beslenme düzeninde, sağlığı korumak ya da düzeltmek ereğiyle uygulanan sınırlama.

Köhne insan ne demek?

Köhne kelimesi TDK’ya göre, yıpranmış anlamına sahip bir kelimedir. Yıpranmış anlamıyla bilinen köhne sözcüğü, kişilerin kullandığı sözcük öbeklerinden biridir. Köhne kelimesi her bireyin tercih edebileceği sözcükler arasında yer alıyor. Yıpranmış anlamında tercih edilerek kullanılabiliyor.

Sofa evin neresi?

– Evlerde oda kapılarının açıldığı genişçe yer, hol, – Evlerin önünde yer alan geniş balkon, – Cami girişlerinde kapının her iki yanında bulunan kısım, Bu şekilde alana bağlı olarak farklı yerler için sofa kelimesi kullanılabilmektedir.

Sebatı kavm ne demek?

Sebat; dilimize Arapçadan aktarılan Arapça kökenli bir sözcüktür. Bu sözcüğün anlamı ise istikrar, sabır ve kararlılık kelimeleri ile bütünleştiriliyor. Ele aldığı bir işi sonuna kadar götüren kişilerin sebatkar kişiler olarak toplumda saygı ve sevgi kazanıyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *