Defansif Ne Demek? (Question)

Defansif ve ofansif ne demek?

Ofansif; Defansif kelimesinin zıttı olan ve hücuma yatkın olan kişiler için kullanılan bir tabir. Futbol, basketbol gibi takım sporlarında hücum’a, atağa dayalı oyunu seven oyuncular için kullanılır.

Defans nedir TDK?

Dilimize Fransızcadan geçmiş olan defans sözcüğü, bir yeri müdafaa etmek ve savunma yapmak demektir. Genellikle futbolda kullanılan bu kelime, orijinal dilinde ”defense” şeklinde yazılır.

Ofansif ne demek kısaca?

Ofansif kelimesi İngilizce kökenli bir sözcüktür. Ofansif kelime anlamı itibariyle Türk Dil Kurumu’na göre, ‘atağa dayalı’ şeklinde ifadeye sahiptir. Aynı zamanda saldırı ya da karşı atak gibi değişik ifadeler üzerinden de değerlendirmek mümkün.

Defans yapma ne demek?

Defans (lit. “Savunma”), futbol, basketbol ve diğer bazı takım oyunlarında takım halinde yapılan savunmadır. İngilizce savunma anlamındaki “defence” sözcüğünden Türkçeye geçmiştir. Futbolda defansın amacı gol yemeyi önlemektir. Dört tip defans oyuncusu vardır: stoper, libero, bek ve kanat-bek.

Ofansif mizah ne demek?

Ofansif mizah, uzlaşılmış sosyal kabullerin sınırlarında bulunan, toplumsal eşitsizlikleri yeniden üreten ya da onları yıkmayı hedefleyen bir türdür. Bu mizah türü, yirminci yüzyılın ortalarında mizah yapma biçimi olarak yaygınlaşan stand-up gösterilerinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Ofansif agresif ne demek?

Ofansif (offensive): Saldırgan, hatır kırıcı.

Defans alanı nedir?

Kalecinin önünde, orta saha oyuncularının ise arkasında yer alan defans oyuncularının ana görevi rakibin gol atmasını engellemeye yardımcı olmaktır.

You might be interested:  Kurnaz Ne Demek? (Correct answer)

Atak cüretkar ne demek?

Düşüncesizce her işe atılan, cüretkâr. Saldırı, saldırış, hücum, hamle, akın. Çevik, hareketli.

Defansa geçmek ne demek?

Defans futbolda, amacı gol yemeyi önlemek olan taktikdir. Rakip takımın hücum oyuncularını durdurmakla görevlidirler. Futbol takımındaki savunmacının öncelikli görevi; rakipten topu kapmak, hücumu durdurmak ve olabildiğince rakibin dengesini bozmaktır.

Ofansif konuşmak ne demek?

İngilizce ofansif kelimesi Türkçede atağa dayalı, hücumcu, atakçı gibi anlamlara karşılık gelir. Bugün için konuşmak gerekirse, özellikle spor alanında çok sık kullanılan bir kelimedir.

Megaloman ne demek TDK?

Megalomani, büyüklük hezeyanı ya da büyüklük kuruntusu, kişinin kendisine gerçekle uyuşmayan üstün nitelikler yakıştırmasıdır.

Seküler kadın ne demek?

Seküler, dinden bağımsız, dinî ya da ruhanî olmayan; manastır düzeninin bir parçası olmayan.

Defansta kalmak ne demek?

Bir takımın kalesini korumak ve gol yememek için oyun süresince çaba göstermesi. Defensive.

Ön libero neresi?

Libero, futbolda defans ile kaleci arasında yer alan ve süpürücü görevi üstlenen oyunculara verilen ad. Türkçede defans ile orta saha arasında oynayan oyuncular için de ön libero terimi kullanılmaktadır.

Sol kanat nerede oynar?

Hücuma yönelik ortasaha oyuncularına ofansif orta saha, kanatlarda oynayanlara sağ ve sol kanat (dış), tam ortada (göbekte) oynayanlara orta saha ortası ya da iç, defansa dönük oynayanlara defansif orta saha ya da ön libero adı verilir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *