Cefa Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)

Cefa ne demek örnek?

Cefa ne anlama gelmektedir? Büyük sıkıntı, üzgü, eziyet. Cümle içinde kullanımı: Esirlikte ve cefada, millet ruhunu tavlandıran bir sır olduğuna o akşam inandım.

Sefa ne demek?

– Kaygısız, – Sakin olma, – Eğlence, zevk, neşe, Böylesi güzel ve özel anlamları ile beraber Sefa ismini hem kız hem de erkek çocukları için kullanabilirsiniz.

Cefa perest ne demek?

mürg-i cefâ – perest: acıya tapan kuş, acı çekmeyi seven kuş.

Cefa sürmek ne demek?

Cefa kelimesinin anlamı ağır şartlar altında olma durumdur. Cefa zulüm olarak da anlamlandırılabiliyor. Cefa etmek ya da cefa çekmek ifadeleri de bu doğrultuda şekilleniyor. Cefa etmek zulüm etmek anlamına gelirken cefa çekmek ise zulüm görmek veya zorlu bir hayat sürmek olarak ifade edilebiliyor.

Cefakeş ne demek TDK?

Eziyet eden. 2. hlk. Eziyet çeken, cefakeş.

Sefa ne demek TDK?

TDK ‘nın güncel yazım kılavuzunda sık sık aranan bu kelimelerden biri de ‘ sefa ‘dır. SEFA NE DEMEK: 1- Gönül rahatlığı, rahatlık, kaygısız ve sakin olma. 2- Eğlence, zevk, neşe.

Burak adının manası nedir?

Burak isminin anlamı, temiz ve berrak olan demektir. Ayrıca dürüstlük anlamı da taşıdığı bazı kaynaklarda söylenmiştir. Burak ismi Arapça kökenlidir.

You might be interested:  Cenabet Ne Demek?(Çözünme)

Sefa ismi Kuran’da nerede geçiyor?

Sefa ismi Kuran ‘ı Kerim’de geçmemektedir.

Arda ismi ne anlama gelir?

Hükümdar anlamına gelmektedir. Aynı zaman da Arda ismi işaret olarak yere dikilen çubuk anlamına da gelmektedir.

Perest nedir TDK?

Hayal kelimesi, gerçekleşmemiş ya da gerçekleşmesi mümkün olmayan, düşsel anlamına gelirken perest ise seven demektir. Bu ekle biten birçok kelime günlük hayatta sıklıkla kullanılır.

Cefâ osmanlica ne demek?

cefa / cefâ / جفا / جَفَا Eziyet. Sıkıntı. Zulüm. Bir şey yerinde durmayıp bir tarafa ayrılmak.

Acziyet ne anlama geliyor?

Acz, beceriksizlik, iktidarsızlık, kuvvetsizlik, güçsüzlük, yapamamak anlamları doğrultusunda belli bir kuvvet karşısında güç ve melekeleri ile yetersiz kalmak anlamına gelir.

Önce cefa sonra sefa ne demek?

Sefa ile yenen cefa ile kazanılır anlamı şu şekilde: İnsan emek sarfederken sıkıntı çeker. Keyifli keyifli harcadığımız para, çok sıkıntı çekilerek kazanılmıştır.

Cefakar lık ne demek?

Cefakar kelimesi eziyet eden veya eziyet çeken insanlar için kullanılmaktadır. Cefakar kelimesi bir durum içerisinde ya da bir olay içerisinde zorluk yaşayan, eziyet gören veya sıkıntı çeken bir insan için kullanılır veya bu sıkıntı ve eziyetleri yapan insanlar için kullanılmaktadır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *