Biji Serok Ne Demek?

Biji Serok, Kürtçe bir kelimedir. Anlamı ise “Yaşasın Başkan” demektir. Buna ek olarak Serok kelimesinin anlamı “Başkan, önder” manalarına geliyor. Biji kelimesinin Türkçe anlamı ise “yaşasın” anlamına gelmektedir.

Biji kürtçe ne demek?

yaşasın anlamına gelen kürtçe ünlem.

Her biji Türkçe ne demek?

Her Biji genellikle Çeşitli miting ve gösterilerde slogan şeklinde kullanılan aynı zamanda Birisini övmek, kutlamak anlamıyla da kullanılmaktadır. Türkçede ” Her Biji ” = “Çok Yaşa” anlamıa gelmektedir.

Her Biji Apo ne demek?

Apo kelimesi Abdullah Öcalan isminin kısaltmasıdır. Biji serok apo; Kürt topluluğu tarafından kullanılan bir slogandır. Türkçe’de “Yaşasın Önder Apo ” anlamına gelmektedir. Kürt halkı tarafından kendi liderleri olarak gördükleri Abdullah Öcalan lehine attıkları bir slogandır.

Biji Azadi ne demek?

kürtçe “yaşasın barış ve özgürlük” anlamına gelen söz öbeği.

Her biji Peşmerge ne demek?

1920’lerde Kuzey Irak’ta özgür Kürt devleti hedefine ulaşmak için ilk kez tarih sayfasında ortaya çıkmış bağımsızlıkçı Kürt hareketinin silahlı bir birimidir.

Jin jiyan ne demek?

” Jin jiyan jiyanê ne kuje”: Kürtçede kadın yaşamdır, yaşamı öldürmeyin manasında kullanılan bir slogandır. ” Jin jiyan azadi! ” = Kadın yaşam özgürlük!

You might be interested:  Engin Ne Demek?(Çözülmüş)

Biji Kürdistan anlamı nedir?

Biji kelimesi Türkçe’de “yaşasın” anlamına gelir. Kürtçe (Kurmanci) bijî “yaşasın” sözcüğünden alıntıdır. Biji kelimesi tarihte bilinen ilk kez m (1988): Sanıklar hep bir ağızdan Kürtçe olarak ” Biji PKK” (yaşasın PKK), ” biji serxwebun” (yaşasın bağımsızlık) ” biji Apo” (yaşasın Apo) şeklinde sloganlar attılar.

Heri Biji ne demek kürtçe?

b- her biji. türkçe karşılığı kelime anlamıyla “çok yaşa” olan kürtçe söz grubu.

Kürtçe Her biji heval ne demek?

Kürtçe bir kelime olan Hewal kelimesinin Türkçe karşılığı Arkadaş demektir.

Abdullah Öcalan şu anda nerede?

Günümüzde İmralı Cezaevi’nde hapis yatmaktadır.

Reber Apo ne demek?

kürtçe “öncü apo, yol gösteren apo ” gibi anlamlara gelir.

Sayın Abdullah Öcalan kimdir?

Abdullah Öcalan ( 4 Nisan 1949, Halfeti) veya zaman zaman kullanılan kısa adıyla Apo,PKK’nın kurucularından biri ve bilinen ilk lideri. Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesi Ömerli (Amara) köyünde Ömer ve Üveyş Öcalan ‘ın üç çocuğundan biri olarak doğdu.

Barış kürtçe anlamı nedir?

Beşiktaş’taki Barış Sokağı’nın adına Kürtçe ‘de ‘barış’ anlamına gelen ‘ Aşiti ‘ eklendi. Beşiktaş Belediyesi, Dikilitaş semtindeki ‘Barış Sokağı’nın adını, Kürtçe ‘barış’ anlamına gelen ‘ Aşiti ‘yi ekleyerek, ‘Barış- Aşiti Sokağı’ olarak değiştirdi.

Sen Jiyan ol ben azad ne demek?

“jin jiyan azadi” başlığındaki entrylerin metinlerinde arama yapar. ‘kadın-yaşam-özgürlük’ manasına gelen kürtçe slogandır.

Kürtçe Sero ne demek?

Üstelik anlamı da güzeldi, kürtçede aslan anlamına geliyordu ki, hani kendisi de azbuz bir aslan değildi. Ünü neredeyse çevre köylere dahi yayılmıştı.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *