Bıji Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)

Biji kelimesi Türkçe’de “yaşasın” anlamına gelir. Kürtçe (Kurmanci) bijî “yaşasın” sözcüğünden alıntıdır.

Biji kürtçe ne demek?

yaşasın anlamına gelen kürtçe ünlem.

Her biji anlamı ne demek?

İçinde Her Biji geçen Türkçe ve Kürtçe örnek cümleler PAYLAŞ: Her Biji genellikle Çeşitli miting ve gösterilerde slogan şeklinde kullanılan aynı zamanda Birisini övmek, kutlamak anlamıyla da kullanılmaktadır. Türkçede ” Her Biji ” = “Çok Yaşa” anlamıa gelmektedir.

Biji Serok anlamı ne?

Biji Serok, Kürtçe bir kelimedir. Anlamı ise “Yaşasın Başkan” demektir. Buna ek olarak Serok kelimesinin anlamı “Başkan, önder” manalarına geliyor. Biji kelimesinin Türkçe anlamı ise “yaşasın” anlamına gelmektedir.

Her biji Peşmerge ne demek?

1920’lerde Kuzey Irak’ta özgür Kürt devleti hedefine ulaşmak için ilk kez tarih sayfasında ortaya çıkmış bağımsızlıkçı Kürt hareketinin silahlı bir birimidir.

Biji Azadi ne demektir?

kürtçe “yaşasın barış ve özgürlük” anlamına gelen söz öbeği.

Jin jiyan ne demek?

” Jin jiyan jiyanê ne kuje”: Kürtçede kadın yaşamdır, yaşamı öldürmeyin manasında kullanılan bir slogandır. ” Jin jiyan azadi! ” = Kadın yaşam özgürlük!

Her biji kürt ne demek?

kürtçe ‘de “binlerce dansöz var” demek olan söz.

Biji Serok Apo ne anlama geliyor?

Biji serok apo; Kürt topluluğu tarafından kullanılan bir slogandır. Türkçe’de “Yaşasın Önder Apo ” anlamına gelmektedir.

You might be interested:  Federal Ne Demek?(Çözüm bulundu)

Kuze kere Türkçe ne demek?

kürtçede eşşeğin ammı anlamına gelir ve bütün küfürlerin temel öğesini oluşturur.

Xalemin ne demek?

Ölme, öldürme, yok etme, yok olma. Bitkin bir duruma gelme veya getirme.

Serkan ne anlama gelir?

Serkan ismi ülkemizde çok sevilen ve kullanılan bir isimdir. Türkçe ve Arapça kökenli Serkan ismi ülkemizde de sıklıkla kullanılmaktadır. Kelime anlamı soylu kan ve başkan anlamına gelmektedir. Bunun dışında da asil bir soydan gelen kimse anlamında da kullanılmaktadır.

Ser çeken ne demek?

Ser çekmek kelimesi genelde eflake ser çekmek sözcük grubu üzerinden tabir edilmektedir. Bu doğrultuda, ‘çok yüksek olmak’ ifadesi ile beraber Türk Dil Kurumu üzerinden tabir ediliyor.

Biji Bijî ne demek kürtçe?

Biji kelimesi Türkçe’de “yaşasın” anlamına gelir. Kürtçe (Kurmanci) bijî “yaşasın” sözcüğünden alıntıdır. Biji kelimesi tarihte bilinen ilk kez m (1988): Sanıklar hep bir ağızdan Kürtçe olarak ” Biji PKK” (yaşasın PKK), ” biji serxwebun” (yaşasın bağımsızlık) ” biji Apo” (yaşasın Apo) şeklinde sloganlar attılar.

Türkiyede kaç milyon Kürt var?

Türkiye ‘de Kürtlerin nüfusunun 11-15 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor. En büyük Kürt nüfusunu barındıran Türkiye ‘deki Kürtler Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesine yayılmış halde bulunuyor.

Peşmerge terör örgütü mu?

Terör örgütü, 5 Haziran Cumartesi günü de Duhok’un Amedi ilçesinde Peşmerge güçlerine pusu kurmuştu. Peşmerge Bakanlığı, saldırı sonucu 5 Peşmerge ‘nin öldüğünü, 7’sinin yaralandığını açıklamıştı.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *