Beşik Kertmesi Ne Demek? (Question)

Beşik kertmesi, erkek ve kızın daha beşikte bebekken, gelecekte evlenmesine dair verilen karar. Anadolu’da bu gelenek şöyle işler: Bir kızın doğum haberini alan ve bu kızın ailesiyle akraba olmak isteyen erkek ailesi, kızın ailesine bir beşik yollar ve söz kesilmiş olur.

Beşik kertmesi bozulur mu?

Beşik kertmesi, daha ziyade bir vaaddir, söz vermedir. Nişanlanma gibidir. Yani nikâhlanma değildir. Kız ya da erkek de bu sözü bozabilir.

Beşik kertmesi hangi yöreye aittir?

4000 Yıl Önce Anadolu’da Küçük Çocukların Evlenmesine İzin Verilmiyordu. Kayseri’deki Kültepe, Kaniş, Karum höyüğünde bulunan bir tablette beşik kertmesi geleneğinin 4.000 yıl öncesine uzandığı anlaşıldı.

Beşik kertme ne demek sözlük anlamı?

Beşik kertmesi, iki ailenin aralarındaki iyi ve sıkı ilişkiyi daha da güçlendirmek için birbirlerinin çok küçük kız ve erkek çocuklarını bazen bebeklerini, ileride evlendirmek üzere sözleşmeleri ya da nişanlamalarıdır.

Beşik kertmesi dizisi kaç bölüm?

2. Beşik Kertmesi. 2002’de yayınlanan müthiş kadrolu dizi sadece 19 bölüm sürmüştü.

Beşik kertmesi nereden geliyor?

Dede Korkut Kitabı’nda geçer. Anadolu’da bu gelenek şöyle işler: Bir kızın doğum haberini alan ve bu kızın ailesiyle akraba olmak isteyen erkek ailesi, kızın ailesine bir beşik yollar ve söz kesilmiş olur. Beşik kırdı da denir.

Beşik kertmesi dizisi nerede çekildi?

Mardin’de çekimi süren “ Beşik Kertmesi ” isimli dizide kendilerine hakaret edildiğini ileri süren köylüler, dizinin yayından kaldırılması için dava açtılar.

You might be interested:  Pranga Ne Demek?(Çözünme)

Argoda Kertmek ne demek?

kenarında kertik açmak, çentmek, yontmak, kendine yontmak, çizmek.

Beşik kertmesi dizi hangi yıl?

Neksfliks bak dalgana kardeş Evde kalınan şu günlerde dizi tavsiyesi Beşik Kertmesi (2002) Oyuncular: Olgun Şimşek, Meltem Cumbul, Erdal Özyağcılar 1960’larda Kısırköy’de başlayan ve İstanbul’da hayatları kesişen beşik kertmesi Elmas’la Ferdi’nin komik ve renkli öyküsü.

Besik kertmesi ne zaman cekildi?

Beşik Kertmesi (2002) – Diziler.com.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *