Berhudar Ne Demek?(Çözüm bulundu)

Berhudar ol ne demek?

Türk toplumunda, yaşça büyük olan kişilerin küçüklere ettiği bir hayır duası olan berhudar ol sözü, hayatta her istediğine ulaş, muradına er ve mutlu ol gibi manalara gelir.

Berhudarin anlami nedir?

Berhurden faydalanmak, nasiplenmek manasına gelirken, berhudar kelimesi de muradına ermek, mutlu olmak demektir.

Berhudar ol evlat ne demek?

“şanslı, mutlu ol evladım” anlamına gelen temlama. genellikle yaşını başını fazlasıyla almış insanlardan, özellikle elleri öpülünce duyulabilecek bir cümledir..

Çok müteşekkir olmak ne demek?

Müteşekkir ile beraber aynı zamanda müteşekkir kalma şeklinde kelime grubu bulunmaktadır. Bu sözcük ise TDK üzerinden, ‘bir duruma karşı teşekkür etme durumuna girmek’ biçiminde ifade edilebilir. Genelde kibarlık ve naiflik ile beraber saygılı bir şekilde teşekkür etmek anlamı üzerinden de ele alınabilmektedir.

Mehrudar ne demek?

Berhudar ol, yaşlıların gençlere hitaben söylediği “İyi günler göresin” anlamına gelen bir iyi dilek sözüdür, bir duadır.

Behredar ne demek?

(ﺑﻬﺮﻩ ﺩﺍﺭ) sıf. (Fars. behre ve dār “sâhip ve mâlik olan” ile behre-dār) Hissesi olan, nasipli, nasiplenmiş. ѻ Behredar etmek: Nasiplendirmek.

Şehzadebaşı anlamı nedir?

Şehzadebaşı, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda bulunan Fatih ilçesinde bir semttir. Bir semt olduğundan kesin sınırları çizilememekle birlikte, idari olarak Kemalpaşa ve Kalenderhane mahallelerinin bir bölümünü kapsamaktadır.

Bilmukabele nerelerde kullanılır?

Birinin söylediği söze karşılık söylenen “ben de, size de, sizlere de” anlamında kullanılan bir söz. Örnek: “Hürmetler ederim. – Bilmukabele.

You might be interested:  Tahsilat Ne Demek?(En iyi çözüm)

Eyvallah ne manaya gelir?

Eyvallah, kullanıldığı alana göre hoşça kal, teşekkür ederim, tamam, peki, öyle olsun anlamlarına gelmektedir. Eyvallah Ne Demek? Eyvallah kelimesi, Allahaısmarladık, hoşça kalın, teşekkür ederim, tamam, öyle olsun şeklinde kullanılmaktadır. Genellikle allahaısmarladık, hoşça kalın demek olarak değerlendirilmektedir.

Bahtiyar ol demek ne demek?

Sözlüklerde bahtiyar olmak kelimesi anlamı mutlu olmak manasını taşımaktadır. Bir kişinin bir olay karşısında mutlu olması ve sevinmesi o kişi için bahtiyar oldu anlamı barındırmaktadır. Bahtiyarlık kelimesi Türk Dil Kurumu sözlüklerinde mutluluk anlamına gelmektedir.

Müteşekkir ne demek örnek?

Müteşekkir kelimesi bir nevi minnet duygusunu gösterme şekli olarak da tabir edilebilmektedir. Alınan bir yardım ya da mutlu olunan bir durum karşısında, teşekkür etme durumuna gelen kişi adına bu kelime kullanılır.

Müştekir nedir?

Müşteki suçtan zarar gören veya mağdur olan anlamına gelmektedir.

Cok minnettar olmak ne demek?

a. Birinden gördüğü iyiliğe karşı kendini borçlu sayan, gönül borcu olan kimse, gönül borçlusu: “Çocuklarıma karşı gösterdiğiniz ihtimam ve alakaya bilhassa minnettarım.” -E.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *