Aşüfte Ne Demek? (Correct answer)

Aşifte olmak ne demek?

Aşifte olmak ne demek? 1. Âşifte olma durumu, iffetsizlik. 2. Aşk yüzünden perîşan olma, çılgın gibi âşık ve meftun olma [Bu anlamda âşüftelik şekli kullanılır]: Âşüfteliğim zülf-i perîşânın içindir (Fuzûlî).

Aşüfte ne demek ekşi sözlük?

( aşüfte ): dağınık; orospu.

Bir kıza zilli demek ne anlama gelir?

Ülkemizde genel olarak argo ve kötü kelime olarak kullanılan zilli kelimesi, şirret ve geveze olan kişi ya da kişiler anlamını taşımaktadır. Daha çok kötü niyetli olan ya da kötü yolda olan kadınlar için kullanımı olan zilli kelimesinin kökeni Farsçadır.

Aşüfte hangi dilde?

Farsça sözcük Farsça āşuftan, aşūb- آشفتن, أشوب “oynamak, kıpırdamak” fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde yazılı örneği bulunmayan *a-χşufta sözcüğünden evrilmiştir. Avestaca sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen χşufan sözcüğünden türetilmiştir.

Aşifte ne demek argo?

Aşifte kelimesi Türkçe’de “oynak, aklını oynatmış, perişan” anlamına gelir. Farsça āşufte آشفته z “oynak, aklını oynatmış, perişan” sözcüğünden alıntıdır. Bu kelimenin kökeni ve ayrıntılı kaynak için kelimeyi etimoloji sözlüğünde inceleyebilirsiniz: Aşifte kelime kökenini göstermek için tıklayın.

Afişte ne demek?

Herhangi bir şeyi tanıtmak veya duyurmak için hazırlanan, bir çok kişinin görebileceği yerlere asılmış olan ve genellikle resimli olarak yapılan duvar ilanı olarak ifade edilir.

You might be interested:  Delalet Ne Demek?(En iyi çözüm)

Şıllık ne demek ekşi sözlük?

şanlıurfa yöresine özgü,dürüm gibi sarılmış yufka arasına ceviz doldurularak yapılan bir tür hamur tatlısı.

Şirretlik yapmak ne demek?

1- İnsanların iyi niyetlerini suistimal etmek.

Paçoz ne anlama gelir?

Paçoz kime denir? 1)(İsim,Hayvan-Bilimi)Kefal türünden bir balık (Mugil cephalus), 2)(İsim,Argo)Hayat kadını, 3)(İsim,Argo)Uyumsuz, özensiz giyinmiş kimse.

Cadı ne anlama gelmektedir?

cadı a. 1. Geceleri dolaşarak insanlara kötülük ettiğine inanılan hortlak. Kötülük yaparak başkalarına zarar veren kadın: “Uzaktan bakıldığında, asabi ve çirkin bir cadıyı andırıyordu.” -A.

Yallı ne anlama gelir?

YALLI: Sırtlan veya ‘di kadın anlamında bazı yörelerimizde de kullanılan bu tabir, Kars yöresinde bir sıra oyunu adıdır.

Argoda Pakize ne demek?

İlk anlamı: Hiç kimse hakkında kötülük düşünmeyen, temiz ve günahsız kimse.

Hediye Türkçe kelime mi?

Hediye kelimesi Arapça kökenli bir kelimedir. Zaman içerisinde Türkçeye yerleşmiş ve şu an anlamı üzerinden en çok kullanılan sözcüktür.

Çulsuz ne demek TDK?

Varlıksız, parasız: “Çok zengin adam diyorlar, onun için. Senin gibi bir çulsuza borçlu kalmak ister mi?” -S. F.

Trafik yabancı kelime mi?

Trafik kelimesi Fransızca kökenlidir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *