Andaval Ne Demek? (Question)

i. (andavallı’dan) argo. Bön, şaşkın kimse, ahmak, andavallı.

Andaval ne demek TDK?

Andaval diye çoğunlukla aptal, anlayışsız olan, görgüsüz hareketler sergileyen beceriksiz ve ahmak insanlara denilmektedir.

Andaval küfür mü?

ANDAVAL KÜFÜR MÜ? Andaval sözcüğü küfür değildir ancak hakarettir.

Lavuk kelimesi ne anlama gelir?

Lavuk kelimesi Türkçe’de “oğlan çocuğu” anlamına gelir. Kürtçe (Kurmanci) lawik “oğlan çocuğu” sözcüğünden alıntıdır. Kürtçe sözcük Kürtçe (Kurmanci) law “oğlan, oğul” sözcüğünün küçültme halisidir.

Andavallı nerede?

Andaval İç Anadolu bölgesinde yer almakta olup, Niğde iline bağlıdır.

Barzo kelimesinin anlamı nedir?

Barzo, amiyane tabirle insanlıktan payını almamış, itici konuşan, giyinen, kaba olan, nerede nasıl davranmasını bilmeyen kişiler için kullanılmaktadır. Barzo sıfatı yakıştırılan kişi genellikle “cahillikle itham edilmiş olur” gençler arasında sıkça kullanılır.

Andaval Türkçe mi?

Andaval Türkçe değildir fakat uzun yıllardır dilimizde kullanıldığı için Türkçeleşmiş sözcükler arasında yer alır. İngilizce’deki idiot, jerk ve benzeri hakaretlere karşılık gelir. Türk Dil Kurumu bu kelimenin anlamını şaşkın kimse ve ahmak şeklinde vermiştir.

Aptal küfür mü?

Örneğin: Salak kelimesi 1980’li yıllara kadar en adi ve büyük bir küfür sayılırken şimdi günümüzde o kadar da etkili bir kelime değildir ve küfrün derecesi kişiden kişiye değişebilir.

Dünyada ilk küfür eden kim?

Artemisia Gentileschi. 1593’de Roma da doğdu.

Dallama küfür olarak ne demek?

Dallama. Osmanlı zamanında, Müslüman olmayan çocukların ve bazı gelişmeye müsait Müslüman çocuklarının mermerlere tokat atmak suretiyle büyütüldüğü ve sonraları bu çocukların savaştaki atlılara karşı yaya olarak önde koşulan askerler olan cengâverlere dönüştükleri zamanda, onlara verilen isimmiş.

You might be interested:  Aloha Ne Demek?(Çözülmüş)

Lavuk kimlere denir?

lavuk, -ğu 1. sıfat, argo Gereksiz konuşan (kimse). 2. sıfat, argo Önemsiz konular üzerinde fazlaca duran, hareketleri ve sözlerinde meymenet olmayan (kimse).

Argoda salak ne demek?

Salak diye kime denir? Salak Nedir Anlamı? ( Giyinişinden, konuşma ve davranışlarından seviyesiz, dengesiz ve saf olduğu anlaşılan (kimse).

Meymenet ne demek TDK?

Türk Dil Kurumu kapsamında bakıldığı vakit meymenet kelimesi, ‘Uğur’ anlamına gelmektedir. Taşımış olduğu bu anlamı ile beraber günlük yaşamda doğru şekilde kullanılabilir. Aynı zamanda olumsuz yapısı üzerinden meymenetsiz olarak, ‘Uğursuz’ biçiminde değerlendirilmektedir.

Andaval argo mu?

i. (andavallı’dan) argo. Bön, şaşkın kimse, ahmak, andavallı.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *