Av. Özlem Ağca
Zina sebebiyle boşanma
Bu makale 02 Ağustos 2015, Pazar günü, saat 11:01 eklenmiştir.

Cinsel sadakat evlenmeyle eşler arasında evlilik birliği kurulması sonucunda eşler için doğan yükümlülüklerden biridir.
4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 161. Maddesi ne göre ‘’Eşlerden biri zina ederse, diğer eş boşanma davası açabilir.’’
Zina sebebiyle boşanma kararının verilebilmesi için evlilik koşulu, cinsel ilişki koşulu, kusur koşulu gerçekleşmesi gerekmektedir.

Zinanın varlığı için davanın tarafları arasında geçerli bir evlilik ilişkisinin bulunması gerekir.

Zinanın objektif unsuru evli kadının kocasından başka bir erkekle ya da evli erkeğin karısından başka bir kadınla cinsel ilişkide bulunmasıdır.

Zina eylemini gerçekleştirenin ayırt etme gücüne sahip olduğu yolunda bir karine vardır. Karinenin aksini savunan iddiasını ispatlamak zorundadır.

İspat konusunda genel kural zina davalarında da geçerlidir. İspat yükü davacıdadır.

Gebe kalmak, zührevi hastalıklara yakalanmak, fotoğraflar, düğün yapmak, iletişim araçları, tanık anlatımları, kesinleşmiş hüküm kararları, soruşturma evrakı gibi araçlarla ispat olanaklıdır.

Zina sebebiyle boşanma davalarında dava hakkının iki nedenle ortadan kalktığı görülür. Bunlardan biri hak düşürücü süre, diğer ise af’tır.

Eğer koca ve kadın ikisi de zina yapmışsa, her ikisinin de dava açma hakkı vardır. Böyle bir durumda her ikisi de ayrı ayrı zina sebebiyle boşanma davası açabilir.

Zina sebebiyle boşanma davası açıldıktan sonra karı ve kocadan her biri, dava devam ettikçe diğerinden ayrı yaşama hakkına sahiptir.

Kadının ve kocanın zina ettiğine dair mahkûmiyet kararı olsa bile, ihtiyacı varsa kadın ya da koca için uygun miktarda tedbir nafakasına dava tarihinden itibaren hükmedilir.

Zina evlilik birliğindeki sadakat yükümlülüğünün en ağır şekilde ihlalidir. Bu nedenle zina sebebine dayalı boşanmalarda kusursuz taraf manevi tazminat isteme hakkına sahiptir. Her ne kadar boşanmada kusursuz eş yararına manevi tazminat verilmesinin zorunlu olmadığı görüşü baskın olsa bile, bu durum hakimin takdirinde olan bir şeydir.

Etiketler: özlem ağca  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki