hulusiuzum46 @ gmail.com

Üniversite yolcusu gençler !

Her ailenin çocuğunun üniversiteyi kazanması en büyük mutluluğudur.
Geleceğini kurtardığı iyi bir yaşamı ve mesleği olacağını düşünürler.

Haklılar üniversite eğitimini almak insanı belirli bir olgunluğa ve bilgiye doğal olarak iyi bir yaşama ulaştırır.

Ama unutulan bir şey yada ailelerin göremediği bir gerçek var.

Üniversiteyi kazanınca hayatının kurtulacağını artık çalışmayıp bitirdikten sonra kesin iş sahibi olacağı ve hayatının lüks halde sorunsuz devam edeceği düşüncesiyle bir yarışa dahil olarak bitiş çizgisine ulaşmasını sağlatan zihniyet.


Lise eğitimini veren öğretmenlerin teşvik amaçlı kullanmış olduğu bu cümleler gençlerin üniversiteye adım attığı anda hedefsiz ve amaçsız yaşamaya başlamasını sağlıyor.Tek hedefi  diplomayı eline almak oluyor.

Üniversite bir gencin kişiliğinin ve fikir yapısının tamamlanacağı eğitimini aldığı branşta uzmanlaşacağı ve yenilikçi düşünceyi sahiplenerek yeni projelere imza atacağı bir eğitim yeridir.


Oysa gençlerin hayalindeki  üniversiteyi kazandıktan sonra daha adım bile atmadan gezecek yerleri, eğlenecek mekanları, yeni arkadaşlıkları ve dersleri kolayca geçmenin yöntemlerini düşünmek oluyor.


Söyler misiniz bizim beynimizi kim yıkıyor ?


Kim üniversiteyi kazanınca herşeyin biteceğini söylüyor ?


Kim üniversite bitiren herkesin iş sahibi olacağını söylüyor ?

 

Kim söylüyor size bunları kim…Hiç mi duymuyor, görmüyor ,okumuyorsunuz bu zihniyetle üniversiteye gelen ne okuduğunu bilmeden hiçbir düşünce ,fikir ve vizyona sahibi olmadan bitiren milyonlarca kişinin işsiz kaldığını kör müsünüz sağır mısınız yoksa umursamaz mısınız ?


Genç kardeşlerim ve değerli ailelerini uyarıyorum. Bu düşünceyi unutun.

Asıl yarış şimdi başlıyor .

Hayatınızın temelini atacaksınız.


Hangi üniversiteyi yada bölümü kazanırsanız kazanın hiçbir önemi yok .


Siz üniversitenin ilk gününü ilk iş başvurunuz, ilk yılını ilk işyeriniz ve her bilgiyi buluşu gerçekleşmemiş yeni bir proje  olarak görmeyi hafızanıza yerleştirin.

Yoksa işsizler ordusuna yetişen birisi olacaksınız.

Üniversitede sizi kendi bünyesine almak isteyen gruplar ,  siyasi partilerin oluşumları yada gençliğinizi bitirecek eğlence ortamları işte bu saydıklarım ise sizleri bu orduda iyi bir asker olmanız için  yetiştirecek maddeler yani geleceğinizi mahvedecekler.

Son pişmanlık fayda etmez gençler o tembel lise ve dersane hocalarınızı unutun. Asıl mücadele yeni başlıyor. Her yıl milyonlarca kişi üniversiteyi kazanır ve kaybeder. Sizler bu noktada kazanan taraftasınız ama bitirince kaybeden tarafta yer alabilirsiniz.

 
O yüzden yeni bir sayfa açın hayatınıza ve geleceğinizin planını yapmaya başlayın.

5yıl,10yıl sonra nerede hangi şirkette hangi pozisyondasınız ?

Üniversite’de ilave olarak hangi eğitimleri alacaksınız ?

Hangi konuda uzmanlaşacaksınız ?

En önemlisi üniversite süresince nelerden uzak durmanız gerektiğini yazın.

Günler çabuk geçer. Devlet ve aileniz parasız,aç,susuz  bırakmaz sizi ama üniversite bitince ne yapacağını bilmeyen bir genç olmaktansa bizi dinleyin üniversite bitmeden işiniz hazır olsun…

Zaman ayırıp yazıyı okuyan aileler ve gençler belki hevesi kursağımızda bıraktın diyecekler ama ben sadece dile getirilmeyen gerçekleri dile getirdim.