Av. Özlem Ağca
Tek tehlike Gülen Cemaati mi?
Bu makale 11 Ekim 2016, Salı günü, saat 11:11 eklenmiştir.

Geçenlerde bir ev davetinde Diyanet’ten önemli konumda olan insanlarla bir aradaydım. Konu dönüm dolaşıp FETÖ’ye geldi.
Gülen cemaatini ve devletle giriştikleri savaşı konuşurken Diyanette görevli olanlardan biri şöyle dedi: ‘’Devlet maalesef şuan tek tehlikenin Gülencilerin olduğunu düşünüyor. Oysa bizim kaygılarımız diğer cemaatlere de yönelik.’’

Diyanetten birinin bu sözleri söyleyeceğini çok şaşırdım. (Belki de diyanete karşı körüklenen yanlış algıdan ötürü olabilir.)

Sizin kaygılarınız hangi cemaatlere yönelik diye hemen atladım.

Bir düşünün bakın, dedi. Gülencilerden sonra en çok örgütlü iki grup var: Süleymancılar ve Menzil cemaati.

Yetkili şöyle devam etti:

Bu iki grubun müritlerinin gözünde Diyanetin bir güvenirliliği bir itibarı yok. Aynı zamanda bu devleti de meşru bir devlet olarak görmüyorlar, sadece katlanıyorlar.

Diyanet yetkilisinin söyledikleri çok ilginç ve çok çarpıcıydı.  Kafamda oluşan soruya cevap aramak için son sorumu da sordum.

Yani şunu mu diyorsunuz; Bu cemaatler Gülen’den farklı olarak sisteme ve bu sistemin yönettiği devlete de karşı öyle mi?

Evet. Aynen öyle. Sistemin içindeki bütün kurum kuruluşlara da karşılar. Diyeceksiniz ki, devlete sızmadıktan sonra ne yapabilirler ki? Burada benim cevabım şöyle: Süleymancılar cemaatinin 2 ila 3 milyon arası müridi var. Bu kadar insanın içinde devlet kurumunda çalışan yok mu sizce? Tıpkı FETÖ gibi Almanya’da çok örgütlüler. Sırf bu bilgiler bile potansiyel bir tehlikeden bahsetmemiz için yeterli değil mi?

Diyanet yetkilisinin dikkat çektiği bu iki cemaati biraz yakından tanıyalım.

SÜLEYMANCILAR

Bu cemaatin kurucusu Süleyman Hilmi Tunahan

Süleymancılar'ın yurtdışında birçok ülkede faaliyetleri vardır. Yayın organları İnsan ve Hayat, Çamlıca Çocuk, Yedikıta dergileri ve Çamlıca Yayınları'dır. Birçok ülkede de dernekleri bulunmaktadır.

Süleymancılar'ın kamuoyu tarafından bilinen en ilginç özelliği, cemaatte sigara içmenin yasaklanması. Cemaatin bugünkü lideri Tunahan'ın torunu Ahmet Denizolgun.

Türkiye genelinde 1.700 dernek ve 1.300 yurt (pansiyon) olduğu biliniyor.

Bütün bu dernekler de Süleyman Hilmi Tunahan’ın damadı ve cemaatin de önde gelen isimlerinden Avukat Kemal Kaçar’ın başkanı olduğu Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Dernekleri Federasyonu bağlı.

MENZİL CEMAATİ

Adıyaman merkezli bir cemaattir.

Menzil Cemaati "Muhammed Raşit Erol" (1930-1993) tarafından kurulmuştur. Bugün önderleri Seyyid Abdulbaki Erol'dur.

Ekonomik gücü, mensuplarının işlettiği firmalardan kaynaklanmaktadır.

12 Eylül'de idamla yargılandıktan sonra afla serbest kalan bazı eski ülkücülerin de cemaate katılmalarıyla Menzilcilerin Orta Anadolu, Ege, Akdeniz, Marmara ve hatta Trakya bölgesinde de daha etkili olmaya başladıkları söylenir.

Menzil Cemaati'ni diğer cemaatlerden ayıran özellikleri şunlardır:

-Cemaatin başında Mürşid bulunmaktadır, Mürşid büyük velilerin onayını alarak yol gösterendir.

-Bilgi edinmenin erkekler gibi kadına da farz olduğunu ileri sürmesi.

Amacım bu iki inanç gruplarını töhmet altında bırakmak değil. Ama her inanç grubu devleti ele geçirme noktasında gizli bir ajandası olup olmadığından emin olmak zorundayız. 

15 Temmuz’da yaşadıklarımız ortada. Anadolu’da güzel bir söz var: Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yermiş. 

7 Şubat Mit Krizi sonrası AK Parti’nin o zaman önemli isimlerinden Hüseyin Çelik çıkıp şöyle demişti: Cemaatin devlete geçirdiği iddialarına ancak kargalar güler.

Zamanında Gülenciler için dünya kadar insan karıncayı bile incitmez diyorlardı.

Bugün geldiğimiz nokta ortada maalesef.

Diyaneti bile ‘’dinsiz’’ gören grupların masumiyetinden bahsetmek mümkün değildir.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarToplam 1 Yorum Yapılmış.     'SENDE YORUM YAP'

mehmet
13 Ekim 2016, Perşembe, 17:11
taraflari dinleyip arastirmak lazim. tek tarafli iddialardan gerceklere ulasmak zor. diyaneti dinsiz gorme iddiasi cok sacma geldi bana, bunu kabul ettigi soylenen kisilerden bir kacina diyanet hakkinda ne dusunuyorsun diye sorulsa pek çok sorunun cevabi bulunabilir.
haber yazılımı: buki