hulusiuzum46 @ gmail.com

 Türkiye adım adım haziran ayında gerçekleşecek genel seçimlere doğru ilerlerken, siyasi partiler ve adaylarda seçim çalışmalarını hızlandırdılar. Seçim yaklaştıkça meydanlarda rol alan kişilerde artış göstermekte. Geçen gün bir süre halkın ve esnafların  bir araya gelerek sohbet ettiği yerlere uğradım. Seçimin sokaklardaki nabzını merak ettim. Bizim insanımıza yakışmayan sözlere , akraba olan kişilerin partiler nedeniyle birbirine düşman olduklarına şahit oldum .

Oysa bilmem farkında mısınız en çok birlik olmamız gereken bir süreçten geçmekteyiz. Ortadoğu’da yeni düzen için onca kaos, katliam ve darbeler gerçekleşirken her fırsatta ülkemizde bir kaos oluşturma denemelerinin hepimiz şahidiyiz. Seçimler, ideolojiler ve vaatler insanlarımızı  birbirinden uzaklaştırmamalıdır. Bir oy veya bir milletvekili için partiler bu ülkedeki birliğe zarar vermemelidir. Bu ülkenin en zor durumda  Çanakkale gibi büyük bir  zaferi elde etmesinin en büyük etkenlerinden birisi birlik olmasıdır.

Bizler ne zamandır birbirimize görüşlerden dolayı bu kadar düşman olduk ?

Farklı dinlere ait binlerce kişilerle bir arada yaşayan bir toplumun bugün kendi yöneticilerini belirlerken birbirine düşman olması ne kadar mantıklı ?          

Bu topraklar üzerinde onlarca devlet kurulmuş ve ne zaman ki devlet içinde birlik bozulursa belli süre sonra yıkılmıştır Her parti kendisinin iktidar olması için çalışma yapacaktır. Bu çalışmalar ve söylemler insanları ayrıştırmadan yapılmalıdır. Şayet seçimler bir süre sonra bitiyor ama insanlarımız üzerinde seçim için kullanılan söylemler kalıcı etki gösteriyor. Her süreç sonrasında insanların biraz daha kutuplaştığını düşünsenize, bu kutuplaşmalar 60-80’li yıllardaki karanlık günlerin tekrarlanmasına zemin hazırlamaktan başka bir kazanç sağlamayacaktır. Bu ülkenin geleceğini düşünen birisi olarak eğer bu şekilde siyasi çalışmalar devam edecekse ülkenin selameti için, tek partili süreç ya da benzer bir sistemin gelmesini isterim. Çünkü bu söylemler devam ettiği takdirde gelecek günlerde kutuplaşmalar aile içine kadar girecektir. Aynı soyadı taşıyan kişiler sadece siyasi görüşü farklı olduğu için tehditler savuran, kavgalar eden bir seçim sürecinin sonunda kazanan hiç kimse olmaz. Bu ülkenin birliği bozulursa kazanan siyasi veya Türkiye’de olmaz. Ülke üzerinde karanlık oyunlar düzenleyen güçler gerçek kazananlar olacaktır.

Gelin siyasi görüşünüz her ne olursa olsun. Birbirimizi kırmadan seçim çalışması gerçekleştirelim. Bu ülkenin milletvekilinden daha çok  BİRLİK olmaya ihtiyacı vardır. Yıllardır kendi içimizde kutuplaştırdığımız hususları tartışarak birçok gelişmeyi kaçırdığımızı ve bundan dolayı  teknoloji devi ülkeleri takip ederek ilerlediğimizi unutmayalım.

Her seçimin kazanan ve kaybedeni olacaktır. Bu seçimlerde kullanılan söylemler ve vaatler insanlarımızı kutuplaşmaya götürmemelidir. Bir oy için Birliğimize zarar vermeyin. Gençlik her geçen gün ideolojilere kapılarak hızla kutuplaşıyor. Eğer gençler düşünmeden siyasi akımların veya ideolojilerin söylemleriyle hareket etmeye başlarsa işte o zaman Türkiye’de karanlık günler yakın demektir. Siyaset içerisinde aktif görev alan gençlere sesleniyorum. Hepimiz insanız ve bu toprakların evlatlarıyız. Sakın menfaatler için insanları düşman olarak görmeyin. Önyargılarla birbirinizden uzaklaşmayın her daim farklı görüşlerde olsanız da bir araya gelerek sohbet ediniz.  II. Abdulhamid Han yıllar öncesinde hem kendi döneminde hem de sonrasında olacakları görerek söylemiş olduğu sözü hiçbir zaman unutmadan yaşamınızı sürdürün.

 Birlik ve beraberlikte kuvvet, ayrılıkta sıkıntı ve felaket vardır.