Hulusi Üzüm
Rektörlük seçimleri ve eğitim sistemleri ne kadar doğru ?
Bu makale 05 Nisan 2015, Pazar günü, saat 20:18 eklenmiştir.

Türkiye’nin  tüm eğitim sistemini baştan oluşturmalı. 
Üniversitelerin ve YÖK’ün özerkliği kaldırılmalı direk devlete bağlı  bir kurum haline getirilmelidir. 

Üniversiteler bana göre antidemokratik bir sisteme sahip eğitim kuruluşudur. Bir üniversite düşünün binlerce öğrencisi ve yüzlerce işçi, memur ve akademisyene sahip. Bilimsel çalışmaların yapıldığı, gençlere teorik eğitim değil de uygulamalı eğitimin verildiği sürekli ismi başarılar ve yeni çalışmalarla gündemde yer alan bir üniversite. 

Şimdi o üniversitedeki binlerce öğrenciyi çıkartalım. Yöneticiler, memurlar, akademisyenlerin bir anlamı kalır mı ? Ya da öğrencisi olmayan bir üniversite açık kalır mı? 

Tabi ki öğrencisiz bir eğitim kurumunun var olması mümkün değildir.

Peki üniversiteler öğrenciler için varsa rektörlük seçiminde öğrenciler neden oy kullanmıyor ? İşte asıl sorun burada seçim sonuçlarını ve   atamaları bir kenara bırakın.  Sistemin çoğunluğunu oluşturan kişilerin görüşünün alınmadığı bir seçim sisteminin demokratik olduğunu dile getiremeyiz.
 
Yıllarca seçimlerde  üniversite gençleri görmezden gelindi. Yıllarca üniversitelerde gençlerin hakları görmezden gelindi. Üniversitenin özerk olması ve akademisyenlerin şahsi kararlar alabildiği ve yönetimin bir sonraki rektörlük seçimi için birçok zaman o akademisyenlerin kararları hakkında gereğini yapmadığı bir sistemin yanlışlığını dile getirmeyip, rektörlük seçimlerinin demokratik olmadığını dile getirerek ülke gündemini işgal  ediyoruz. 

1980 darbesinin ürünü olan bir sistemin doğru ve başarılı olması zaten düşünülemez.

Bu sistemi ve kurumları oluşturan zihniyet  yıllarca kendine yakın kişileri atama yapmamış gibi 35 yıldır eleştirmiyor yanlış olduğunu dile getirmiyorsanız. Şimdi bu dönemde Cumhurbaşkanı’nı eleştirmeyin. Unutmayın bugün yanlış olduğunu iddia ettiğiniz olayları dün sizler yapıyordunuz.

Balık baştan kokar.  
Sistem baştan sona yanlış olduğu için seçimlerin sonuçlarının ve atamaların doğruluğunu,yanlışlığını dile getirmek önemsizdir. Sistemi düzeltirseniz hatalarda düzelir.

Bir eğitim kurumunda en üst makamdan en alt birime kadar tüm birimler öğrenciye hizmet için vardır.

Göreve gelen kişiler ve rektörler bunu unutmaktadır. Özerkliği ise  diktatörleştirmemek gerekir.

Herkesin şu soruların cevabını düşünmesini istiyorum.
Darbe ürünü olan bir sistem ne kadar doğru ve güvenilir olabilir?
YÖK neden özerk bir sisteme sahip ? 
Yükseköğretim kurumları da bir eğitim kurumu değil mi? Neden Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı değil ? 

Bozok Üniversitesi’nde Nisan ayının son haftasında gerçekleşecek olan rektörlük seçimlerinde adaylara başarılar diliyorum. 

Etiketler: hulusi üzüm  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki