hulusiuzum46 @ gmail.com

Kibir Makamı !

Kibir Makamı  insanların en kolay ulaşabildiği ve insanlar için en tehlikeli hastalığıdır.

Kibir bir insanın servet,makam,ilim,güzellik,kuvvet, gibi özelliklerden dolayı kendini başkalarından üstün görme hastalığıdır.

Ben bilirim , ben yaparım , ben doğruyum ve nice sözleri söyleyen insanlar bu makamın vazgeçilmezi haline gelmiş demektir.

Günümüzde kibire kapılıp kendisini yok etmeye başlamayan kişi kalmadı diyebiliriz.

Ben insanlara şaşıyorum küçük başarılar sonunda kendisini vazgeçilmez görmesini ve bulunduğu konumun vazgeçilmez sahibi olduğu düşüncesine nasıl sahip oluyorlar.

Bilgisinden dolayı kibire kapılan kişiler dünya ilminin ne kadarına sahip olabilir ?

Makamdan dolayı kibire kapılan kişiler o makamda ne kadar kalabilir yıllar sonra ne kadar hatırlanır ?

Parasından  dolayı kibire kapılan kişiler kazandığı gibi  bir anda kaybebileceğini nasıl unutuyor ?

Hayran kalıyorum bu insanlara ve kibirli her insanla karşılaştığımda kendimi sorguluyorum.

Kibre kapılan bir insana ;

Kendilerinin eksiğini veya hatasını söyleyince şiddetle konuşur kızar sizi sevmezler.

Ama ne söylerse onaylayan  kişileri çok severler.

Oysa kibir hususunda Peygamber efendimiz (s.a.v.) buyurduğu “ Kalbinde zerre kadar kibir bulunan bir kimse cennete giremeyecektir” sözü kibirden uzak durmak ve kendisini sorgulamak için yeterli değilmi ?


Kibire kapılmamak için  hergün kendini sorgulamalı, kararlarını istişareyle almalı, her zaman insanların görüşüne saygı duymalı, bilgi alışverişinde bulunmalı gibi basit davranışlar yeterli olacaktır.

İnsanların duyarsız yaşamasına, kibirli davranmasına, kendilerini ulaşılmaz ve yıkılmaz güç olarak görmelerinden kendimi sorumlu hissediyorum.
Ve
Siz büyüklerime, kardeşlerime, arkadaşlarıma tavsiyem yalnız kaldığınız bir zaman da düşünün geçmişinize gün,ay,yıl olarak gidin neler söylediğinizi davranışlarınızın nasıl değiştiğini aldığınız kararların doğruluğunu, bilginizin ne olduğunu düşünün düşünün ki kibire kapılmayın...