Bir takım kurmak başlı başına bir sanattır. Yaratıcı ve yıkıcı güçler arasındaki dengeyi bulmak; savunma, oyun kurma ve saldırı arasındaki doğru dengeyi ayarlamak ve rakibin kalitesini ve her maçın kendine has baskısını unutmamak gerekir demiş total futbolun babası Rinus Michels.

Cümlenin son kısmına dikkat kesilmek gerekir ve bir parantez açarak tekrar dillendirmek lüzumludur diye düşünüyorum.

Her maçın kendine has baskını unutmamak gerekir diyor Ajax'ın efsanesi.

Bu hafta acaba Kırıkkalede bıraktığımız puanlar baskıdan mı kaynaklandı?

Günler öncesinden spor müsabakası değil savaş meydanı olacağı algısı yaratıldı, birileri tarafından.

Tehditler havada uçtu, Yozgatspor kafilesinin kaldığı polis evine yüze yakın araç gece baskını yaptı.

Galibiyete giden yolda herşey mübah anlayışı vardı anlayacağınız.

Her maçın kendine has baskısını unutumamak gerekir demişti ya hani Rinus onlarda baskı yaptılar. Nihayetinde baskı sonuç verdi maç berabere bitti. Nasıl sonuç vermesin efendiler, çıkış tünelinde futbolcu kafasına, gözüne cam bardaklar yiyor, kiremit yiyor oda yetmezmiş gibi doğmamış çocuğuna küfür yiyor.

Baskı sonuç verdi maç berabere bitti. Rinus Michels'in bahsettiği baskıyı harfiyen yerine getiren Kırıkkale bir puanla alarak yarıştan kopmadı ve şampiyonluğun adayı biziz dedi. Çünkü fena baskı uyguladılar.

Milattan önce 2500'lü yıllara dayanan futbolun mantaritesi bu olamaz, olmamalı. Sadece şehrinin takımını desteklemek için  kilometrelece yol kateden gencecik çocukların kafası gözü atılan taşlarla yarılıyorsa, bir kulüp başkanı polisler eşliğinde maçı takip etmek zorunda bırakılıyorsa, sahadaki futbolu konuşmaya pekte gerek yok.

Bence acilen bu ülkede Rugby geliştirilmeli, çünkü oyunun en büyük özelliği futboldan çok daha fazla şiddet içermesi, şiddeti sevenlerde en azından futbolun güzel yanını kirletmemiş olur.

Unutmadan maçın sonucu Kırıkkalespor:1 Yozgatspor:1