hulusiuzum46 @ gmail.com

Filizlenen Tohum MTTB

Milli Türk Talebe Birliği 1916 yıllarında kurulan ve tüm engelleme,kapatmalara rağmen günümüze kadar ulaşmış bir teşkilattır.

80 Darbesinde birçok Sivil toplum kuruluşu gibi MTTB’de kapatılmıştır.2008 yılında ülke geneli hizmetlerine tekrar başlamıştır.

Yozgat’ta 80 döneminde kapanan MTTB 35 yıl sonra üniversiteye eğitim görmeye gelen gençler tarafından tekrar gençliğe ve birliğin davasına hizmet etmek için faaliyete geçirilmeye başlanılmıştır. Birlik gençliğinin taşıması gereken sosyal, kültürel ve fikri donanıma sahip; ahlaklı, kararlı ve gücünü geleneğinden alan bir neslin yetişebilmesi için yıllardır hizmet eden ve ülkede söz sahibi binlerce kişiyi yetiştirmiştir.

Gençliği hayata ve geleceğe dair İdealleri olan ve başka gençlerle birlikte ülkenin geleceğini değiştirecek bir güç, elindeki gücün farkında olan,idealist bir gençliği oluşturmayı dava edinmiş gönüllü yürekler görevi üstlenmişlerdir.

MTTB ; milli kültürüne sahip,idealist,olayların özünü irdeleyen,ülke meselelerine vakıf ve bu meselelere çare olan bir nesli yetiştirme gayesi taşıyan ve gençliği ülke çapında temsil eden en büyük teşkilat olmuştur.Gerek Sosyal,gerek siyasal,gerekse de ekonomik birçok alanda önemli hizmetler veren bireyler yetiştirmiş bir teşkilattır.

Kimileri MTTB’nin günümüzle ne alakası kaldı düşüncelerini dile getirseler de günümüzde gençliğin ve toplumun böyle bir birlikteliğe ihtiyacı olduğunu yurdun dört bir yanından bir çok eski ve yeni MTTB’lilerin ilgi ve alakası bu gerekliliği göstermiştir. Birçok eski MTTB’linin de mevcut olduğu Yozgat’ta 2008’de tekrar filizlenen tohumun canlanması için hiçbir adım atılmamış. Ta ki üniversiteli gençlerin girişimde bulunarak bu tohumu canlandırmaya çalışması sürecine kadar, imkansızlıklara rağmen , inancını kaybetmiş abilerine rağmen istikrarla gayretle çalışarak il temsilciliğini alarak yeniden il başkanlığının açılışını gerçekleştirmeye hazırlanıyorlar.

Temsilciliğin alındığı günden çalışmalara başlayan İl Başkanı Fatih AFŞAR ve çalışma arkadaşları haftalık toplantılar,sohbetler gerçekleştirerek üniversiteli gençleri bu çatıda toplamaya başlamışlardır.

Şimdi tek derdi Gençlik ve ülkenin geleceği olan gönüllü çalışmaları gerçekleştiren gençlere eski MTTB’liler gibi tüm Yozgat’lıların sahip çıkması destek olması gerekmektedir. Bu ülkenin birliğe ihtiyacı vardır. Dernekler , vakıflar , inanclar , partiler ayrıştırdığı millet yapısını tekrar milli ruh ile MTTB birleştirecektir.

Başkan AFŞAR ile gerçekleştirdiğimiz sohbette “Yozgat’ta büyük bir mirasın varisi olduğumuzun bilincindeyiz ve MTTB ruhunu yeniden alevlendirmek istiyoruz. Mühim olan inancımızı yaşamaktır, yaşadığımıza inanmak değil. Misyonumuz büyük türkiye idealine ulaşmaktır. Misyonumuza ulaşmak için birlik, beraberlik, inanç ve istikrara ihtiyacımız vardır. Üniversitede Prof.Dr. Ahmet ŞİMŞİRGİL konferansı ve il başkanlığı açılışıyla devraldığımız bayrağı daha ileriye taşıyabilmek gayesiyle sivil toplumun gerektirdiği çoğulculuk ilkesiyle hizmet edeceğiz ve tüm gençlerimizi bu kutlu davada yürümeye davet ediyoruz.” açıklamasını yaptı. Cesaretlerinden dolayı MTTB kuruluşunu gerçekleştiren gençlere davası ve görevlerinde başarılar diliyorum.

Yozgatın ve büyüklerininde sahip çıkarak hizmetin devamlılığını sağlamalarını temenni ediyorum…