Hulusi Üzüm
Dünyanın Gerçek Merkezi Ortadoğu
Bu makale 01 Mayıs 2015, Cuma günü, saat 01:01 eklenmiştir.

Dünyanın Gerçek Merkezi Ortadoğu

Yüz yıllardır Dünya’nın merkezi ve en büyük gücü Ortadoğudur. Belki inandırıcı gelmedi bu sözüm sizlere gelin Ortadoğu neresidir ve önemi nedir bir bakalım.

Ortadoğu, Doğu ile Batıyı, Akdeniz ile Hint Okyanusu’nu, Rusya ile sıcak denizleri birbirine bağlayan, aynı zamanda Doğu ile Batı arasındaki bütün ticarî ve kültürel bağlantıların yapıldığı bir bölgedir. İpekyolu, baharat yolu, kral yolu gibi ticari yolların merkezi konumundadır. Dünya tarihine baktığımız zaman büyük imparatorluklar ya bu topraklarda ya da bu topraklara sahip olunarak kurulmuştur. Yeryüzünün en önemli kara ve suyollarını kumanda etmesinin kendisine kazandırdığı eşsiz jeopolitik değer, Ortadoğu’yu tarihin ilk dönemlerinden bu yana dünya egemenliği peşinde koşan güçlerin birincil hedefi haline getirmiştir. Ayrıca “Kara altın” olarak tanımlanan petrolün 20. yüzyılın ilk yarısından itibaren değer kazanmasıyla Ortadoğu’nun dolayısıyla buradan geçen kara ve deniz yollarının stratejik önemi dünyanın hiçbir yeriyle kıyaslanamayacak derecede artmıştır.

Peki son yıllarda Ortadoğu neden bu kadar karışık ?

Yaklaşık 100 yıldır dünyanın en önemli kaynağı petrol bu coğrafyada çıkartılmakta. İşte bu yüzden son yüzyılda dünyada meydana gelen savaşların temel dayanağı, sebebi Ortadoğu’dur . Günümüze baktığımız zaman da aynı manzarayı görmek mümkündür. Etkinlik bölgeleri için mücadeleler, ülkeler ve bölgeler arası gerilimler, askerî ve ekonomik sorunlar, gücün belirleyiciliği, ticarî rekabet, uluslararası sermaye hareketleri, son zamanlarda  arap baharı olarak duyduğumuz yeni bir düzenin oluşması için gerçekleştirilen devrimler, boyutları büyümüş sorunlar olarak niteliği değişmeden devam etmektedir. Her geçen zamanda Ortadoğu’yu parçalıyorlar. Parçaladıkça yönetmek kolaylaşıyor. Yönettikçe kaynaklar bu güçlerin eline geçiyor. Yani anlayacağınız yüzyıldır Ortadoğu sömürülüyor. Maalesef birlik olamıyoruz ve bu yüzden dış güçlere aldanıp ayrımcılıklara kapılıp kendi içimizde bölünüyoruz. Tarih boyunca, Ortadoğu’yu, hâkimiyetinde birleştiren tek bir devlet vardır. O da Osmanlı İmparatorluğu’dur. Buna daha önce ne Pers ve Roma ne de Arap imparatorlukları muvaffak olabilmişlerdir. Ortadoğu’yu, Osmanlı’nın elinden alan ve aralarında paylaşan İngiltere, Fransa ve İtalya’nın bölgeyi âdil bir şekilde idare edemedikleri çok iyi bilinmektedir. Günümüze baktığımızda Amerika Birleşik Devletleri’nin de farklı bir yaklaşımla “gelişmekte olan ülkelere demokrasiyi götürmek şeklinde” Ortadoğu coğrafyasında nüfuzunu sürdürmeye çalıştığını görmekteyiz. Fakat bunda ne kadar başarılı olduğu ayrı bir soru işaretidir.


Peki  Türkiye’nin rolü nedir ortadoğuda ?
Türkiye  Ortadoğu’da her zaman varlığına ve dostluğuna gerçekten ihtiyaç duyulan güvenilir, saygılı bir ülke olmuştur. Türkler, tarihte görüldüğü gibi ne zaman Ortadoğu’da söz ve kuvvet sahibi olmuşsa, işte o zamanlarda barış ve sükûnun yer aldığı bir yer haline gelmiştir.  İşte günümüzde Ortadoğu coğrafyasında yaşanan gelişmeler, bu bölgenin önemini bir kez daha ortaya koymakta. Petrolü sömürgeden kurtarıp bölgenin refahı ve yükselmesi için kendi ülkelerinin kazançlarına dahil etmek, Türkiye’nin yaşanılan her olayda sesini yükseltmesinin ve  Ortadoğu’daki  yaşanılanlar için somut adım atmaya çalışmasının tek nedeni bölge birliğini sağlayarak, dünyanın en önemli madenleri arasında olan petrolü bölgenin gelişmesi için kullanabilmektir. Ortadoğu üzerinde gizli oyunlar, iç savaşlar , stratejik adımlar atılırken bizim halkımız olaylara yüzeysel bakmakta ve sadece iç savaşları insanların oraları terk edip ülkemize yerleşmesi olarak eleştirel bir bakış açısında olması gerçekten üzücü.


Dünyadaki sömürge devletlerinin en büyük korkusu Türkiye’nin Ortadoğu’da söz sahibi olması . İşte bu yüzden ortadoğu’da savaşlar başlatıldı ve desteklenmekte. IŞİD öyle bağımsız bir şekilde oluşan örgüt değildir. Ortadoğu’da dengelerin değişmesini sağlamak amacıyla kullanılmak üzere oluşturulmuş bir taşerondur. Maalesef ülkemizde Ortadoğu’da yaşanılanları hükümet ve muhalefet partileri siyasi ranta dönüştürmüş durumda oysa ki siyasetçiler birlik olmalı ve gelişmeler karşısında adımlar atmaları gerekir. Ortadoğu’da tüm dengeler, sınırlar değişecek bizim için önemli olan bu değişimden Türkiye’nin kazancı ne olacağıdır. Türkiye’nin herkesin özlemi olan dünyada söz hakimi bir ülke olabilmesi için stratejik konumunun vermiş olduğu gücü iyi kullanarak Ortadoğu’da söz hakimi bir ülke olması gerekmektedir. Türkiye’nin bu duruma gelmesi için en büyük engel halkımızın bilinçsiz olmasıdır. Halkımızın bilinçlenmesinin önündeki en büyük engel ise teknoloji ve medya kuruluşlarıdır. Teknolojiyi doğru kullanarak gerçek bilgiye ulaşmak gerekli ve bu bilgileri herkesle  paylaşmak gerekir. Unutmayın günümüz Dünyasında yaşanılan olayların arka planında büyük oyunlar ve hesaplar yapılmaktadır. Ortadoğu’nun neden bu kadar önemli olduğunu anlamanızı ümit ediyorum. 

Etiketler: ortadoğu   türkiye   savaş  

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki