hulusiuzum46 @ gmail.com

Dinin ticareti olmaz !

İslam dini üzerine eğitim almış ve kendisini geliştirmiş bir müslümanın görevi nedir ?

 

Her müslüman gibi öğrendiği dini bilgileri paylaşmak ve insanlığa katkı sağlamak diyebiliriz.

 

Şimdi mübarek ramazan ayında  eleştirilere kapalı din adamlarımızı ele alalım. Millet olarak okuma kültürünü bıraktık. Artık dinimizide , bilgiyide televizyon ve internet üzerinden elde ediyoruz.

 Ramazan ayında farklı bir atmosfer yaşanır. Belediyelerimiz ve diğer kuruluşlarımızda bu mübarek ayda insanlara faydalı olabilmek adına programlar düzenler.Tabi büyük bir rekabet olan televizyon kanalları içinde ramazan önemli. Şimdi asıl mevzu burada başlıyor. Bizim aylar öncesinde programlarını tamamlayan belirli ücretlerin altında kesinlikle programalara katılmayan islam dinini anlatan hocalarımız profesörlerimiz var . Ekranlarda iftar ve sahur öncesi sizlerde mutlaka dinlemişinizdir.Hatta anlattıklarından dolayı gözleriniz yaşarmıştır.

 

Peki hiç düşündünüz mü bu kişiler bu yayınlara ve programalara hayrına mı katılıyor ?


Birçoğunuz düşünmüştür ve çok mübarek bir hoca alsada vakıflara camilere bağışlar diye düşünen de çok biliyorum.

 Ama acı gerçeği paylaşalım o gözyaşları içerisinde dinlediğiniz  hocaların hemen hepsi ramazan ayında televizyonda  bir program yapması karşılığında yarım milyon üzerinde  kazanç elde ediyor.

 

Peygamberimiz ve sahabeler  ne kadar kazanç elde ettiler ?

 

Peygamber efendimiz (s.a.v)  23 yıl boyunca islam dinini insanlara anlatarak ,İrşad görevini gerçekleştirdi. Sahabeler , elçiler , hafızlar yıllarca islam dinine hizmet etti .Allah’ın dini ve rızası için işkenceler gördü , evlerinden uzak yerlere gittiler. Eğer İslam dini üzerine eğitim görmüşsen bilgi sahibiysen İslamı anlatmakla ve irşadla hükümlüsündür.

 


Elinizi vicdanınıza koyun  ve düşünün. Milyonlarca müslüman zulm altında işkence görüyorken , açlıkla imtihan oluyorken bizim ülkemizde Allah’ın dinini parayla anlatanlar var. Sorsanız ekran karşısında Allah rızası için yapıyorlar ama kendilerine bir ulaşıp programa davet ettiğinizde gerçekler ortaya çıkıyor. Danışmanlarının ifadelerini duyduktan sonra o hocalara karşı halen sevgi ve saygı göstermeniz mümkün olmuyor.

 

Komşusu açken tok yatan bizden değildir diyen peygamberin dinini öğrenmiş kendisini geliştirmiş bir kişinin ülkesinde binlerce aç ve yoksul varken nasıl olurda o kadar parayı alabilir.

Böyle irşad olmaz. Böyle din adamlığı olmaz.

İnsana bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diye sorarlar.

 

Biraz düşünelim ve islami ranta çeviren  yayın kuruluşu ve hocalara ders olsuın diye izlemeyelim. İslam dinini en doğru şekilde öğrenmek istiyorsanız Kuran-ı Kerim ve mealini okuyunuz.