Av. Özlem Ağca
Ceza Muhakemelerinde Uzlaşma
Bu makale 01 Mart 2015, Pazar günü, saat 03:21 eklenmiştir.

Uzlaşma Nedir?

Uzlaşma, suçtan mağdur olan kişinin suç şüphelisi ile anlaşması sonucunda ceza yargılamasının sona ermesidir.

 

Ne Üzerine Uzlaşabiliriz?

Uzlaşma taraflara bırakılmış bir süreç olduğundan taraflar maddi veya manevi herhangi bir konu üzerinde anlaşmak konusunda serbesttirler. Fiilden kaynaklanan maddî veya manevî zararın tazmin edilmesi veya eski hâle getirilmesi, bir kuruma veya yardıma muhtaç kişi ya da kişilere bağış yapılması… Kamu yararına hizmet veren özel bir kuruluşta geçici süreyle çalışılması, topluma faydalı birey olmasını sağlayacak bir programa katılması gibi hukuka aykırı olmamak koşulu ile suç şüphelisinden her şeyi isteyebilirler.

 

Uzlaştık, Şimdi Ne Olacak?

Uzlaştığınız takdirde anlaştığınız şeyi yerine getirmekle yükümlüsünüz. Bu yükümlülüğü yerine getirdiğiniz takdirde; Mağdurun mağduriyeti daha hızlı bir şekilde giderilmiş olur. Şüpheli hakkında dava açılmaz. Dava açılmışsa düşer. Ceza alma ve sabıkalı olma ihtimali ortadan kalkar.

Uzlaşma ve Şikâyetten Vazgeçme Farklıdır

Uzlaşma şikâyetten vazgeçmek değildir.

Ancak uzlaşmadan önce şikâyetten vazgeçilir ise uzlaşmadan yararlanılamaz. Onun için “şikâyetçi değilim, uzlaşmak istiyorum” ifadesi yerine, eğer halen şikâyetçi ve fakat uzlaşmak istiyorsanız ”şikâyetçiyim, fakat uzlaşmak istiyorum” demelisiniz.

 

Her Suçta Uzlaşma Olur Mu?

Hayır. Uzlaşma ancak kanunda belirtilen suçlara ilişkin soruşturma ve kovuşturmalarda mümkündür.

 

Uzlaşma Nasıl Yapılır?

Kolluk görevlileri, Cumhuriyet savcısı ya da hâkim, taraflara uzlaşmanın ne demek olduğunu ve sonuçlarını ayrıntılı bir şekilde anlatır. Taraflara uzlaşma isteyip istemedikleri sorulur. Taraflar, uzlaşmak isteyip istemediklerini 3 gün içerisinde bildirirler. Her iki taraf da uzlaşmak istediğini bildirirse bir uzlaştırmacı görevlendirilir. Uzlaşmada taraflar uzlaştırmacı önünde anlaşarak kendileri hakkındaki kararı yine kendileri verir.

Suç şüphelisinin ortaklaşa kararlaştırılan şeyi yapmasıyla uzlaşma süreci tamamlanır ve ceza yargılaması biter.

 

Uzlaşma Teklifini Kabul Etmeli Miyim?

Uzlaşma süreci başlamış olur. Bir uzlaştırmacı aracılığı ile devam eden bu süreçte taraflar ile görüşülür ve suçtan zarar gören kişinin maddi veya manevi zararlarının nasıl giderileceği konusunda taraflar müzakere ederler. Bu müzakereler gizli olur ve şüpheli aleyhine delil olarak kullanılamaz. Ayrıca uzlaşma teklifini kabul etmek suçu kabul etmek anlamına gelmez.

 

Uzlaştırmacı Kimdir?

Uzlaşma sürecini yürüten kişidir. Cumhuriyet savcısı bu işi bizzat yapabileceği gibi hukuk eğitimi almış bir kişiyi de uzlaştırmacı olarak görevlendirebilir. Taraflar anlaşarak kendilerinin seçtiği bir avukatın veya hukuk eğitimi almış bir diğer kişinin uzlaştırmacı olarak görevlendirilmesini isteyebilirler.

 

Uzlaştırmacıya Ücret Ödenecek Mi?

Uzlaştırmacının çalışmasına karşılık olarak taraflardan ücret talep edilmez. Taraflar arası uzlaşma sağlanır ise ücret Devlet tarafından ödenir. Uzlaşma sağlanamazsa yargılama gideri olarak mahkûmiyet halinde sanıktan alınır.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki