Bir sigara yaktım, usulca bıraktığım kül tablasında yanışını izliyorum. Kelimelerden cümleler üretebilme yeteneğim sıfırlanmış gibi, cümleleri toparlamaya çalışıyorum.

Uzun zamandır yoksun, yanlış anlama sakın.. Yokluğun maneviyat olarak yanımda bulunamaman. Yoksa her daim aklımda, kalbimin kıyısında köşesindesin. bir ara yazmıştım, aklının kıyısından köşesinden geçsem beni itekleyip uçurumdan düşürüyorsun diye.

Korkma artık sana kırgın da değilim. Kızgınlığım zaten yoktu. Bir insana beni neden sevmedin diye kızılmaması gerektiğini çoktan öğrendim. 

Sevgi tuhaf bir şey, gözlerini kapattığında kısık seste çalınan bi müzik gibi tüm ruhunu farketmediğin bir anda ele geçiriyor. İşin komik yanı şu ki; teslim oluşun an be an hatırında kalıyor. 

Çok uzak bi zaman diliminden yazmıyorum sana. Geçmişte beni ağlatan şeyler sadece gözlerimi dolduruyor şimdilerde. görmezden geldiğim, yok saydığım, öyle demek istememiştir dediğim her şey aslında öyleydi. biliyordum, insan gerçeklerden koşarak kaçamaz. Yanımdan geçip gitmesine izin versem teslimiyetim kısa sürer yara almadan, hırpalanmadan kurtulurdum.. yapmadım..

Aklıma ne zaman senden vazgeçmem gerektiği gelse kafamı kitaplara gömdüm hep. en güzel hikayenin, başrolü yaptım seni.. 

Bana o kadar iyi geliyordun ki değil seni unutmak, yüz hatlarından biri aklımdan silinse saatlerce bende kalan son fotoğrafını inceliyordum. Bir şarkı çalıyor. sende dinle.. Çok tarzın değil biliyorum ama insan mutsuzken sözlerine anlamlar yüklermiş.. Belki seversin. 

İnsanların korkuları var, korkuların sindirdiği düşleri, düşlerden kaçan gerçekleri var.. 

Korkularımdan ördüğüm duvarlara kendimi o kadar hapsetmişim ki parmak uçlarımda yükselsem de ileriyi göremeyecek kadar küçük kaldım. Küçüklüğümüde sana yüklemiyorum, korkma. sadece bil diye anlatıyorum. 

Beraber ordan oraya savurulurken bi anda ayrı düştük.. Ayrı kaldırımlarda kaldık. Sonra bi rüzgar daha esti, savrulduk.. ordan oraya. 

Bak bunu seversin. dinle.. Elini şakaklarına götürüp sigaranı arama boşver. Ben çok yaptım bir çözümü yok.. 
 
Bilgisayar başından kalkma, telefonu elinden öfkeyle bırakma sakın. sonuna kadar oku. Ben seni çok güzel sevdim aslında. Senle ilk kez karşılaştığımda bana gülümseyip gözlerini gözlerime diktiğinde heyecandan avuçlarım terleyip "aşık olma. sakın aşık olma" diye kendimi telkin etmeme rağmen akşam eve düşer düşmez "aman boşver aşık olacaksam olurum" derken elmacık kemiklerimde ateşlerin yükseldiğini hissedecek kadar güzel sevdim..

Avuçlarım terlediğinde kot pantolonun üzerine silip "heyecan yapma" diyecek kadar güzeldi seni sevişlerim.. Sen tarafından bilinmedi belki ama. Çünkü ben haylaz, çünkü ben biraz çatlak, çünkü ben biraz deli.. çünkü sana göre biraz uçarı. komik. şapşal belki.. 

Hep hatırımda banka oturup dertleştiğimiz bir zaman dilimi kalıyor. neden diye sorarsan ilk kez sorunlarından, yapmak isteyip yapamadıklarından, benim yerimde olmak isteyişinden bahsetmiştin bana. Bende biraz cesaret olsa saçlarını okşar, avuç içlerime alırdım yüzünü.. Sana orda sarılırdım, ama bazen yapamayınca kalakalınca gülümseyip yanından ayrılınca geçmişe dönemiyorsun. ne acı değil mi? Keşke bazı şeyleri başa alabilsek.. 

Senle ilk tanıştığımda farketmiştim. gözlerinde bi kadın yansıması vardı. Zamanla yıldızları görürürüm diye hep umut ettim. Yavaş yavaş yıldızları görmeye başladığımda tükenmiştik. yorulmuştuk. Benim kaçacak, senin kovalayacak takatin yoktu. Ben son kez direndim kendime gittim, sen gelmedin. 

Çok mu kötü gitmiştim bilmiyorum, sahi o kadar vurdu mu seni gidişim? Bir sigara yak. yanına bir limonlu çay al.. sonra bunu dinle.. 

En son ne zaman mutlu olmuştun bensizken bilmiyorum mesela? Araya uzun zaman girdi. Seninle konuşamadık.. Aşkın belini kırıp iki kelam edemedik. Belki sende özlemişsindir bilemem.. 

Hatırlıyor musun bir kez ve tahmin edersin ki cümlemin gidişini son kez güneşin doğuşunu izlemiştik seninle. Bu şehirde ilk kez güneş doğmuyordu bana, gözlerim kapalıyken ruhumu da kapatmışken şahit olmuştum. Ama ilk kez böylesine güzeldi bir günün başlangıcı. Sen sormuştun; kendimi tuhaf hissetmiştim. Evet ilk kez izliyordum, ilk kez yanımda sen vardın, ilk kez kızılın turunculuğa gidişini, ayın kayboluşunu güneşin doğuşunu görmüştüm. Oysa biliyordum; gökyüzü mavi değildi. Atmosferde mavinin kayboluşunu izlediğim gibi izlemiştim gidişini, şaşkın.. çaresiz.. 

Güneş ışığına hiç bi kristal tuttun mu ? Bir sabah uyandığında dene. Gökkuşağının bütün rengini barındırır içinde. Senle içimde yaşatmadığım hiç bi duygu kalmadı benimde, aşkın kırmızısını, acının öfkenin siyahını, umudun mavisini, çaresizliğin morunu, yalanın pembesini bile yaşadım. Sen hiç benimleyken suratın al al olmadı, bana sarılıp heyecanlandığında kalp atışlarını hissedemedim hiç. üzdüm mü seni sahi? Üzdüysem bi imkanım olsa koşar gelir özür dilerim senden. ama sen beni çok üzdün. adımlarını sayarken , her bir adımında içimde bi anına ihanet ederken çok üzdün..

Güneşin son ışıklarını sırtıma değdikçe ısınıyorum. senleyken sıcacıktım ben. yüreğimi kışa bıraktın. çetin geçiyor kış, zor geçiyor, ayazdan kalbim kesiliyor canım yanıyor. 

Oysa sen seversin huzuru. eminim ki huzurlu yaşamın planlarını kafanda bir kaç kez yaptın kolaya indirgeyerek. sende isterdin ol deyip oluverecek şeyler hayatında. Korkma eskisi gibi isyan etmiyorum. Tanrı beni, seni üzmek için yaratmadı. nolur içinde bir yerlerde mutsuzluk varsa okumaya devam etme. sıyrıl geç benden. izin verirsen geçip gitmesine yıpranmıyorsun. 

Kızıyorsun bana, içinde bi yerlerde öfken birikmiş. gelsen suratıma suratıma küfredercesine bağıracaksın. kızma ama. tedirginliğime ver bu olanları, korkaklığıma, sensiz yapamayışlarıma, tökezleyişlerime, kendi içimdeki savaşlarıma ver... 

Seni severken korkularım vardı, kaybetmekten deli gibi korkuyordum seni. sonra farkettim; kazanmadığım hiç bir şeyi kaybedemezdim zaten. seni severken senin için bir şeyler yapabilmeyi sevdim ben. küçük şeyler böyle. seni mutlu edip gülümsetecek şeyler. aklına gelince gözlerinin içine kadar gülümseyeceğin şeyler.. 

Bu sana son şarkım.. Dinle. Beni bir yerde unutma. 

Yazarın makalesi kaynak gösterilmeden kullanılamaz