hulusiuzum46 @ gmail.com

Bayramı gerçek anlamda yaşayalım.

Bayram sürecine girmiş bulunmaktayız.

Herkes  bir telaş içerisinde  mal ve mülk sahibi olduğu için kurban ibadetini yerine getirmek üzere kurbanlık  arayışında , bazıları  bayram öncesi ailesinin yüzünü güldürebilmek için  her yerde iş arayarak çalışmakta, bazıları ise bayram tatilini fırsat bilerek tatil bölgelerinde araştırma yapıyor.

Peki bayram bizlere dinimizce ne ifade ediyordu ?

Müslümanların, en önemli sevinç günleri olan ve bizzat Hz. Peygamberimiz (S.A.V) tarafından ilân edilen ramazan ve kurban bayramlarında birbirlerini tebrik etmelerine bayramlaşma diyoruz. Gerçekten dini bayramlar, insanlar arasında kaynaşmanın, dostlukları ve ahbaplıkları ilerletmenin bir yolu olarak belli bir öneme sahip oldukları gibi, dinî his ve şuurun toplumsal boyutta tazelenmesinin de bir vesilesidir. 

Bayramlar islam dininin birlik, beraberlik, paylaşma, yardımlaşma ve sevgi saygısının en pekiştiği günlerdir.
Her geçen gün bu ifade edilen bayramlar azalsa hatta yok olmaya doğru ilerlesede bayramlar toplulumuz için önemli bir yere sahip.

Peki bizler dinimizce ifade edilen bu bayramı ne kadar yaşıyoruz ?

Ben en çok kurban bayramlarında daha dikkatli olurum. Çünkü zengine vacip olan kurban kesmeyi milletimiz çok farklı boyutlara getirerek her geçen gün sadece bir hayvanı  kesip et yeme haline getiriyor.Sanki yıl boyunca hiç yapmadığı birşeymiş gibi malesef bu bayram herkes değişik tavırlar gösterebiliyor.

Kurban kesim yerlerinde kavgalar yaşanıyor, tartışmalar başlıyor, bazılarında sinir ve telaş hiç eksik olmuyor.

 Bu bayramı farklı yaşayalım ne dersiniz ?
 Bu bayram yüzümüzden gülümseme eksik olmasın, yüreğimizden merhamet eksik olmasın, birbirimize karşı daha saygılı ve hoşgörülü olalım ne dersiniz.

Kurban kesiminde incitmeden usulünce kesim gerçekleştirelim. Kestiğimiz bu kurbanı hani ortak olarak kestiğimizde hassas tartılarla paylaşıyoruz ya işte belki de bu bayramın en önemli tarafı olan paylaşacağımız kurban etini pay ederkende aynı hassasiyette olalım.

İhtiyaç sahiplerini unutmayalım etler pay edilip ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmadan, yetimler sevindirilmeden,bir hoş seda bırakmadan herkesin evinden et kokuları , yemeklerin kokuları yükselmesin ne dersiniz.

Ve günlerce mağazalarda gezerek çocuklarınızı sevindirmek amacıyla kıyafet  alırken çevremizde ihtiyaç sahibini hatırlayarak bir yetimin garibinde diğer çocuklar aileler gibi bu  bayram sevinçli geçirmesine aracı olalım. İnsanlık vazifemizi yerine getirelim ne dersiniz ?

Yani sözüm ona bayramı bayram gibi yaşayalım. Dini olarak bayram ne ifade ediyor hatırlayalım ve gereğini yerine getirelim. Ve dua edelim bu mübarek günlerde müslümanların ve ülkemizin birliği ,beraberliği ve selameti için dua edelim.
Tüm müslüman aleminin kurban bayramı mübarek olsun.