Yozgat Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Türkiye Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonun düzenlemiş olduğu Ulusal Yemek Yarışmasında 'En İyi Meslek Lisesi' dalında Yozgat'ı temsil ederek 2. oldu. Yarışmaya katılan öğrenciler Eda Nur Zencir, Seda Nur Güler, Sema Nur Güler, Maşide Karadavut yarışma sonrasında, şefleri ile birlikte İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş'u makamında ziyaret ettiler.

Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanında Türkiye'de 520 okulda bulunmakta olup, 117 okulun başvurduğu yarışmada Zübeyde Hanım MTAL ilk 9'da Türkiye Finallerinde yarışmaya hak kazandı.  

Gümüş Madalya alan ekip, Urfa’ya öğretmenleri Sema Susam başkanlığında katılarak, yarışmaya şefleri Soner Beşcanlar’ın hazırlamış olduğu menü ile katıldı. Menüleri başlangıç madımak yemeği, ana yemek Bozok Sarması, tatlı 'incir uyutması' ile hazırladılar. 

"Taşkapon Üyesi Oldular"
Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lises öğrencileri alanlarında bir marka olma yolunda ilerlerken daha 11. sınıfta olmalarına rağmen 'TAŞKAPON' üyesi olmaya hak kazandılar. 

Her biri geleceğin kaliteli aşçısı olmayı hedeflemekte olan öğrencilerle ilgili en güzel tablo, okul idarecileri köy köy gezip ailelerini ikna ederken, kız çocuğu zaten yemek yapar bunun öğretmesi mi olur diyen değerli babalarının, bugün Meclis mutfağı stajından dönerken çocuklarını karşılaşmaları, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ağırlama hizmetini sunarken gözleri dolu beklemeleri, bugün madalyalarına bakıp ne kadar doğru bir karar verdiklerinin gururunu yaşamalarıdır.

Öğrencileri tek tek tebrik eden İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, "Gençler gerçekten yaptığınız iş ve başarılarınız takdire şayan hareketler. Mecliste Sayın Vekillerimizin yemeklerini hazırlamanız ,Sayın Cumhurbaşkanı ve ekibinin yemeklerini hazırlayıp ikram etmeniz, şimdi ise Urfa gibi uzak bir ilimizde Yozgat’ın ve okulumuzun adını duyurmanız gerçekten ziyadesi ile beni mutlu etti. Ben başarıda hiçbir zaman bahanenin olacağını düşünmüyorum, eğer inanıp gerçekten samimi bir şekilde istersek zorlar kolay, uzaklar yakın, imkânsızlar basit olabilir. Bu verdiğim misalin en güzel örnekleri sizlersiniz. Hiç şüphem yok ki hepiniz şimdiden iyi yerlerde olduğunuz gibi gelecekte de daha güzel ve yüksek konumlara geleceksiniz. Ben şimdiden sizlere teşekkürlerimi sunuyor, azminizden dolayı hepinizi kutluyorum. Ayrıca okul müdürü Elif Tümgan’a, müdür yardımcımız Şenay Özkan’a ve öğretmenimiz Soner Beşcanlar’a teşekkür ederim" dedi.