Yozgat'ta restoran sektörünün 20 yılını geride bırakan Zafer Türk Mutfağı, TripAdvisor 'Mükemmellik Sertifikası' alarak, hizmette ortaya koyduğu kaliteyi tescilledi. Zafer Türk Mutafı Sahibi Zafer Özışık ve yönetim kurulu üyesi Furkan Özışık, düzenledikleri bir basın toplantısı ile 'Şehrin En İyisi' sloganı ile hizmet veren Zafer Türk Mutfağının elde ettiği belgeyi kamuoyuna duyurdular.

Dünya genelinde yaklaşık 600 milyon kullanıcının bir araya geldiği TripAdvisor, sadece 500 restorana layık gördüğü Mükemmeliyet Belgesi'ni Yozgat'ta Zafer Türk Mutfağına layık gördü.  Türkiye ve dünyadan farklı gezginlerin yorumları ile hizmetteki kalitesini bir kez daha tescilleyen Zafer Türk Mutfağı, hizmette 20'nci yılını geride bırakmanın da haklı gururunu yaşadı.

Zafer Türk Mutfağı sahibi Zafer Özışık ve Yönetim Kurulu Üyesi Furkan Özışık, düzenledikleri yemekli basın mensupları ile 'Mükemmeliyet Belgesi' hakkında bilgilendirmede bulundular.

20 YILI GERİDE BIRAKMANIN GURURU
Bir sunum eşliğinde TripAdvisor ve Mükemmeliyet Belgesini anlatan Furkan Özışık; "Bu yıl restoranımız 20 yılını kutlamakla birlikte birçok ilke imza attık. Yozgat restorancılığında olmayan incir uyutması, testi kebabı, ünlülerle reklam filmleri, ünlülerin uğrak noktası gibi buna benzer konularda. Şehrimizin tanıtımı noktasında birçok çaba sarf ediyoruz.

Öncelikle merhum Yakup Yavru ile çektiğimiz tatlı reklamında 3 milyon kullanıcıya ulaştık. Yozgat'ta böyle bir reklamla bu rakama ulaşması büyük bir başarı. Bununla birlikte şehrimize restorandımızı ziyarete gelenler oldu.

600 MİLYON KULLANICISI VAR
Bu yıl mükemmellik sertifika ödülüne layık görüldük. Dünya genelinde yaklaşık 600 milyon kullanıcının olduğu tüm dünyadaki şehirlerde insanların gezeceği zaman lokantalarda ve konakları araştırdı. Müthiş bir puanlama sistemi olan bir şey. Yozgat'ta bunu ilk alan Zafer Türk Mutfağı olarak biziz. Bu programın özelliği Londra, Pekin'den her hangi bir kişi Türkiye'ye geldiğinde Yozgat yazdığında Yozgat'ta Zafer Türk Mutfağı çıkıyor. Bu bizim için büyük bir kıvanç kaynağı. Türkiye'de 500 restoranda var bu sertifika var.

BELLİ BİR PUANLAMA SİSTEMİ VAR
Mükemmellik sertifika belli bir puanlama sistemi var. Aynı WİFİ'den, aynı IP'den yorumları belli süzgeçten geçirdikten sonra yorumları sitemize ekliyor. Hizmet, temizlik, müşteri memnuniyeti hangi konularda hizmet veriyorsa bu konularda mükemmellik sertifikası veriyor.

Bizim bir amacımız var. Biz bunun Yozgat'ta kalmasını istemiyoruz. Şehrimize ne kadar fazla katma değer sağlayabiliriz, şehrimize gelen insanları nasıl bu şehirden mutlu gönderebiliriz düşüncesindeyiz. Çünkü yol üzerinde bir restoranız. Bu TripAdvisor ile beraber yeni bir ivme yakaladık. Yozgat için de bizim içinde bir onur ve kıvanç kaynağı. 500 restorandın arasına girmekle beraber gelecek sene düşebiliriz ama belli bir sistematik ve işimizi standart edebilirsek yıllarca biz TripAdvisor  mükemmel restoranlar arasında kalabiliriz. O skalayı indirdiğimizde sadece Zafer Türk Mutfağının görünmesi onun yanında Zafer Türk Mutfağı yazması hakikaten beni gururlandırıyor ve heyecanlandırıyor. Çünkü şehrimizde pazarlama ile alakalı sıkıntılarımız olduğu için şehrimizde Valilik ve belediye ne kadar katkı sağlar bizim de ne kadar buna katkımız olur onun gayesindeyiz.

HİZMET SEKTÖRÜNDE ÖNEMLİ BİR YERDE
Hizmet sektöründe restorancılık hizmet sektöründe ikinci sıraya denk geliyor. Osmanlı devletinde padişahtan sonra restorancılık ikinci sıraya geliyor. Yüzde yüz restorancılıkta müşteri memnuniyeti çok zor. Yüzde 85 olanın işletme biriminde başarılı sayılıyor. Bizde başarıyı sağlamamızla beraber bu ödüle layık görüldük. Ne kadar zor olsa da inşallah şehrimizde restoranımızı tanıtma açısından daha da ivmelendireceğimizi, daha iyi olacağını söylemek istiyorum.

Bu işin bir hilesi yok. Almak isteyen alamıyor. Yorum yapalım denmiyor. Zaten o yüzden 500 restoranda var. Bizim şuanda belli yerlerimizde belgemiz var. Bu belge hemen verilmiyor. Mesela başka yerden girip bu restoranda yorum yaptıysa bu kişi burada gelmeden nasıl yemek yiyor veya bu otelde nasıl kalıyor.

MÜKEMMELİN ARDINDAKİ 20 YILLIK SIR
Zafer Türk Mutfağını 19 yıl önce kuran ve bu günlere gelmesinde büyük pay sahibi olan İşadamı Zafer Özışık da, uluslararası kalitenin de göstergesi olan Mükemmeliyet Belgesi almanın temelindeki sırrı anlattı.

Özışık şöyle konuştu: "Ben 19 yıl önce çarşıdaki lokantacılıkta başladık. Lokantacılığa yabancı idim. İçine girince baktım ki bu işte düzgün olmak gerekiyor. Taşımacılık yaparsınız memnuniyet ölçüsünü çok fazla gözetmezsiniz ancak restoran sektörü öyle değil.

Burada önce sloganımız "yemediğimizi yedirmeyiz"di. Sonradan "şehrin en iyisi" yazdık. Yemediğimizi yedirmeyiz'i yazmak için hakikaten yemediğimizi yedirmeyiz. Ben burada yemeklerde suyu damacana su olarak kullanıyorum. Günde 30 damacana su kullanıyoruz. Neticede maliyetli. İçtiğimiz çay en kalitelisinden.

Buradaki olay şu. Benim çocuklarıma bırakacağım bir iş var fakat hakiki dünyada da rahat etmem için bu dünyada kaliteli hizmet üretmem gerekiyor. Müşteri bir sefer kandırılır. Bizim doğudan çok müşterimiz var. Yüz akımız var. Ben iş nasıldı demem. Biz burada lavabo da olsun diğer yerlerde olsun en iyi malzemeyi kullanırım. Müşteriden kısayım para kazanayım düşüncem yok çok şükür. Çünkü kimse parasına kıymıyor. Biz her şeyin en iyisini almaya gayret ediyoruz. Alnımız ak. Onun için bu belge geldi.

ZAM YAPMADIK
Biz bu son yapılan döviz artışlarından dolayı biz fiyat listelerini değiştirmedik. Hatta eski fiyat listeleri eskimişti. Onları aşağı koyduk. Aynı fiyatlarla yenilerini çıkarttık. Böyle olunca ben eski ve yırtık olanları sevmem ama eskileri tekrar koydurduk. Yenilerde zam yaptı algısı oluşmasın diye yaptım. Eski liste de yeni liste de aynı fiyatlar bulunmakta. Burada fiyatlarımızı artırmadık. Dayanabildiğimiz yere kadar artırmayı da düşünmüyoruz. Burası Halil İbrahim Sofrası. Gelen geliyor maaşları dağıtıyoruz. Kalanına da Allah bereket versin.