Yozgat Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, fırınları denetleyerek hijyen ve ekmek gramajlarını kontrol etti.

Zabıta Müdürlüğü ekipleri, fırınları tek tek gezerek temizlik kurallarına uyulup uyulmadığı ve çıkan ekmeklerin gramajlarının doğru olup olmadığı konusunda denetleme yaptı. Zabıta Müdürü Musa Baran, kış aylarıyla birlikte fırın ve pastanelerde denetimleri artırdıklarını belirterek, “Halkımızın sağlığını korumak amacıyla fırınlarda hijyen kurallarına uyulmayan bir konu olup olmadığını denetledik. Özellikle fırın işletmecilerini temizliğe en iyi şekilde uymaları konusunda uyardık. Ayrıca her fırında ekmek gramajlarında eksiklik olup olmadığını kontrol ettik” diye konuştu.

Pastane ve tatlıcıları da denetleyen zabıta ekipleri, bir pastanede çalışanların bone ve eldiven kullanmadan çalıştığını tespit ederek, uyarıda bulundu. Denetlenen fırınlarda herhangi bir eksikliğe rastlamadıklarını belirten Baran, “Kurallara uydukları için fırın işletmecilerimize teşekkür ediyorum. Belediye olarak sık sık denetim yapıyoruz. Kurallara uymayan işletmelere ise gerekli cezaları uyguluyoruz. Bundan sonrada yine denetimlerimiz sürecek” ifadelerine yer verdi. 

Halkın sağlığını etkileyebilecek iş yerlerini rutin olarak kontrol ettiklerine değinen Baran, “Belediye kanunlarının ilgili maddelerin gereği olarak halkın sağlığını, huzurunu korumak amacıyla, bakkal, kasap, fırın, berber lokanta, pastane, kahvehane gibi halkla yakın temasta olan iş yerlerinin kontrolleri sistemli ve devamlı olarak yapılmaktadır” şeklinde konuştu.