Yozgat’ta vatandaşların tüketim maddelerine sağlıklı yoldan ulaşmalarında önemli görevler üstlenen Yozgat Zabıta Müdürlüğü ekipleri, zaman zaman yaptıkları denetimlerle oto-kontrol görevini yerine getiriyor. Yozgat'ta zabıta ekipleri üretim hanelere yönelik denetimlerin yanı sıra okullardaki kantinleri kontrol altında tutuyor.

Zabıta Müdürü Musa Baran, Gıda Mühendisi ve zabıta memurları ile birlikte okul kantinlerinde çalışanların portör muayenesi, kantinlerde satılan ürünlerin son kullanım tarihleri ve satış koşulları ve bulunması gerekli evrak ile ruhsatları inceledi. Denetimlerde, ekipler yöneticilere görülen eksikliklerle ilgili uyarılarda bulunurken yönetmelik kapsamında bulundurulması veya alınması zorunlu evraklar hususunda bilgilendirmelerde bulundu. 

Yozgat Belediyesi Zabıta Müdürü Musa Baran, "Çocuklarımızın sağlığı her şeyden önemli. Bu yüzden okul kantinlerinde satılan ürünlerin denetimi zabıta ekipleri tarafından yoğun şekilde sürdürülüyor. Velilerimizin bu konuda endişeleri olmasın. Bu tür denetimlerimiz yıl içerisinde artarak devam edecek” dedi. 

Baran, ilk ve orta öğretim kurumlarının kantinlerinin denetlendiğini ve yapılan denetimlerde öğrencilerin daha sağlıklı ve doğru beslenmelerini sağlamak amacıyla genel temizlik, gıdaların son kullanma tarihleri, gıda maddelerinin muhafazası, çalışan personelin kıyafetleri, sağlık muayene kartları kontrol edildiğini ve işletmecilere uyulması gereken kurallar hakkında bilgi verildiğini ifade etti.