2015 yılında 20 personelle, Belediye Merkez Zabıta, Terminal Zabıta, Hayvan pazarı, Sebze pazarı ve Çarşı (Alo 153) Zabıta noktaları olmak üzere 5 ayrı noktada hizmet veren Sorgun Belediyesi zabıta ekipleri, diğer kurum ve kuruluşlarla da koordineli şekilde çalışarak, denetimlerini sürdürdü.

Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, halk sağlığının korunması, kentte huzur ve refahın korunması, kanuni uygulamaların sürekliliğinin sağlanması maksadıyla zabıta ekiplerinin 7/24 çalıştığını söyledi.

Başkan Şimşek, "Zabıta Müdürlüğü bünyesinde bulunan gıda mühendisiyle birlikte ilçemizde bulunan 19 fırın, 80 bakkal- market-kuruyemiş, 8 lokanta, 5 pastane, 17 okul kantini olmak üzere halkın sağlığını etkileyebilecek işyerlerine rutin olarak ve şikayetler doğrultusunda da periyodik olarak toplam 129 kontrol ve denetim yapılmıştır.

Belediye kanunlarının ilgili maddelerin gereği olarak halkın sağlığını, huzurunu korumak amacıyla, bakkal, kasap, fırın, berber lokanta, pastane, kahvehane gibi halkla yakın temasta olan iş yerlerinin kontrolleri sistemli ve devamlı olarak yapılmıştır. Zabıta Teşkilatı üçer kişilik ekibiyle Cumartesi-Pazar dahil haftalık nöbetçi Zabıta olarak görevli olup, mahallelerdeki çeşitli kontroller ve ALO 153 Zabıta hattına gelen ihbarlar ve şikayetler doğrultusunda şikayetler değerlendirilerek gerekli kanuni işlemler yapılmıştır. Kanunlar, Yönetmelikler, Meclis kararları, Encümen Kararları, İlçe Hıfzıssıhha Meclis Kurulunun ve İlçe Trafik komisyonunun almış olduğu kararlar doğrultusunda çalışmalar sürdürülmüştür” dedi.

KÖMÜR DENETİMİ
Zabıta ekiplerinin 2015 yılı içerisinde yaptığı çalışmalarla ilgili bilgiler veren Şimşek, şunları söyledi; "2015 yılı içerisinde Belediye Çevre Mühendisi ile birlikte Kömür satan bayileri uyarılarak Kalitesiz kömür satışı yapmalarına engel olunmuştur. İlçemizdeki kaloriferli binalarda etkin bir denetim yapılarak Kalorifercilerin ehliyetli olup olmadıkları, kaliteli kömür kullanıp kullanmadıkları kalorifer yakma kurallarına uyup uymadıkları belirli kontrollerle sürekli denetlenerek, çevre ve hava kirliliğine engel olunmaya çalışılmıştır.

TÜTÜN MALÜLLERİ DENETİMİ
4207 sayılı tütün ürünlerinin zararlarını önlenmesi konusunda Kaymakamlık bünyesinde kurulan komisyonda zabıta memurlarımız görev almış olup, ekiplerimiz umuma açık ve toplu işyerlerinde denetimlerini bu ekiple sürdürmektedir.

ETİKET DENETİMİ
İlçemizde 4077 sayılı tüketicinin korunması kanununun ilgili maddeleri gereğince etiket uygulamaları gerektiren işyerlerinin kontrolleri düzenli olarak yapılmış olup 153 Alo zabıta ihbar hattına ve birimimize yapılan şikayetler doğrultusunda denetleyici çalışmalar yürütülmüştür.

HER MAHALLEYE SORUMLU ZABITA
Özellikle yaz aylarında Mahalle kontrolleri periyodik olarak yapılmaktadır. Her mahallenin sorumlu Zabıtası Mahallesindeki Ruhsatsız inşaat, bahçe duvarı, Müştemilat gibi imarla ilgili sorunları ve bu konularda gelen şikayetleri yerinde görüp kanuni işlemi yapıp imar müdürlüğüne bildirilmektedir. Mahallelerdeki mutfak suları, kanalizasyon akıntıları, hayvan gübreleri ve çevre sağlığına zarar verecek olaylar hakkında gelen şikayetler doğrultusunda gerekli uyarı ve cezai işlem uygulanmıştır.

KALDIRIM İŞGALİNE ÖNLEM
Belediye Encümenimizce 06.03.2012 tarih ve 82 nolu kararı gereği ilçemizde ilgili caddelerde başlatılan, kaldırımlara fazla malzeme yığmak suretiyle vatandaşlarımızın yürüyebileceği kaldırım alanı bırakmadıkları gözlenmiş olup bu durumun giderilmesi için ekiplerimiz görev bölgelerindeki esnafları uyarmış ve bu süreçte düzenli kontroller yapılarak kaldırım işgalleri ve vatandaşımıza zarar veren ve tepkisine yol açan işgaller önlenmeye çalışılmıştır.

İlçemizin muhtelif cadde ve sokaklarında seyyar satıcılık, işportacılık ve izinsiz toplayıcılık hurdacılık yapanların, işgaliyelerinin önlenmesi, halkı rahatsız etmeleri; gerekli uyarılar ve cezai işlemlerle önlenmeye çalışılmıştır."