Göreve başladığı günden itibaren kurumları daha iyi tanımak, ve yaptıkları çalışmaları yerinde incelemek için kurumlardan brifing almaya başlayan Vali Kemal Yurtnaç, bu uygulamaya, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile devam etti.
 
Cumartesi günü TKDK’yı ziyaret eden Vali Yurtnaç, kurumun faaliyetleri hakkında Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker’den bilgi aldı.
 
Yozgat’ın tarım bakımından önemli bir merkez olduğunu ifade eden Vali Yurtnaç, “Devletimiz çiftçilerimize çok güzel destekler veriyor. Gerek tarımda, gerek turizmde gerekse diğer yatırımlarda devletimiz her zaman işletme sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızın yanında yer alıyor. İşletme sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız devletimizin bu tür yatırımlardan faydalanması hem ilimiz hem ülkemiz ekonomisine, hem de istihdama büyük katkı sağlayacaklardır. Bu tür yatırımlardan haberdar olmayanlar için kurumlarımız vatandaşlarımızın ayağına kadar giderek alabilecekleri yatırım ve kuracakları işletmeler hakkında da aydınlatıcı bilgiyi veriyorlar” dedi.
 
Vali Yurtnaç, TKDK ziyaretinin ardındın İl Kültür ve turizm Müdürlüğüne geçerek kurum faaliyetleri hakkında İl Kültür ve Turizm Müdürü Lütfü İbiş’ten brifing aldı.
 
Brifing öncesi İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü hizmet binasında incelemede bulundu. Geçtiğimiz yıl tadilatı yapılan binada halen eksikliklerin olduğunu gören Vali Yurtnaç, bu eksikliklerin bir an evvel giderilmesi için gerekli talimatları verdi.
 
Vali Yurtnaç, Yozgat’ın turizm bakımından zengin bir il olduğunu kaydederek, “Yozgat geçmiş tarihlerde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir kent. Bu gün yapılan çalışmalarda bulunan kalıntılar bunun en somut örneği. Bizim Yozgat’ı bir turizm merkezi yapabilmemiz için çalışmalara hız vermemiz ve bu tür turistik yerlerin tanıtımını çok iyi yapmamız gerekiyor” diye konuştu.