Yurt dışından getirilen araçlara müjde

Almanya'nın Dortmund kentinde gurbetçilere seslenen Başbakan Davutoğlu, "Yurtdışından getirilen araçların Türkiye'de kalış süresini 2 yıla çıkarıyoruz." dedi.
Yayınlanma tarihi: 03 Mayıs 2015, Pazar günü, saat: 22:18

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya'nın Dortmun kentinde gerçekleştirdiği mitingde gurbetçilere "Yurtdışından getirilen araçların Türkiye'de kalış süresini 2 yıla çıkarıyoruz." müjdesini verdi.

"KULLANIM SÜRESİNİ İKİ KATINA ÇIKARACAĞIZ"
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları: "Yurtdışından getirilen araçların Türkiye'de kalış süresini 2 yıla çıkarıyoruz. Yurtdışından getirilen telefonların Türkiye'de kayıt edilmeden kullanma süresini iki katına çıkaracağız inşallah.

GENÇLERE ASKERLİK MÜJDESİ
Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için dövizli askerlik bedelini ya da harcını 6 bin avrodan bin avroya indiriyoruz.

"PASAPORT HARCINI 100 EURO'YA İNDİRİYORUZ"
Başbakan Davutoğlu, konuşmasında yurt dışında yaşayan vatandaşlar birçok müjdeyi arka arkaya sıraladı: "Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için 217 avro olan pasaport harçlarını 100 avroya indiriyoruz.

ÖĞRENCİLERE BURS DESTEĞİ
Yurtdışındaki vatandaşlarımıza, şimdi Almanya'da olup da okuyan gençlere, akademik destek ve burs sağlıyoruz. Bu çerçevede, lisans bursu olarak 500 avro, yüksek lisans bursu olarak 700 avro, doktora bursu olarak bin avroluk burs desteği veriyoruz gençlerimize.

"YURT DIŞI 86. SEÇİM BÖLGESİ OLACAK"
7 Haziran'dan sonra inşallah ilk girişimlerimizden biri, size seçilme hakkını da getirmek. Türkiye'de 85 seçim bölgesi var. İnşallah 86'ncısını da yurt dışı için kurarız ve sizlere de kendi temsilcilerinizi seçme hakkını vereceğiz inşallah.

HUKUKİ İŞLEMLERDE KOLAYLIK
Özellikle boşanma, miras meselelerinde söz konusu olan tanıma ve tenfiz davalarını hızlandırarak kolaylaştırıyoruz. Yani Almanya'da alınan bir hukuki kararın Türkiye'de tanınması, orada alınan kararın burada tanınması için talimatları verdim. Artık iki hukuki işlem olmayacak. İnşallah hukuki işlemleriniz en kolay yoldan yapılacak."

"DİLİNİZİ GURBET TOPRAKLARDA KORUYACAKSINIZ"
Almanya bizim en fazla ticaret yaptığımız ülkedir. Size bir müjde vereyim Almanya ve Türkiye arasında yüksek düzeyli iş birliği konseyi kurma kararı aldık. Kültürünüzü dilinizi dininizi gurbet topraklarda koruyacaksınız.

"KUTSAL MEKANLARIMIZI KORUYUN"
Teröre karşı olduğu gibi İslam karşıtlığına ve Türk karşıtlığına karşı da dimdik dururuz. Geçtiğimiz sene 22 camimiz saldırıya uğradı. Kutsal mekanlarımızı koruyun ancak şiddete asla başvurmayın.

"KİMSE ÇOCUKLARIMIZA, TARİHİMİZE HAKARET EDEN MÜFREDAT OKUTAMAZ"
Buradan Almanya parlamentosuna bir kes daha sesleniyorum. Sözde Soykırım iddialarıyla bize kimse tarih dersi vermeye kalkmasın. Siz üçüncü taraflar varsa gölge etmeyin başka ihsan istemeyiz. Biz üçüncü taraflarla hiç bir şey tartışmayız. Kimse bizim çocuklarımıza bizim tarihimize hakaret eden bir müfredat okutamaz."

Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki