Yunus Emre İlk ve Orta Okulu’nun hazırlamış olduğu “15 Kitap 15 Yeni Arkadaş Yunus Emre Okuyor’’ projesinin açılışını İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı tarafından yapıldı.

Hazırlanan proje ile her sınıfa 15 kitap dağıtılarak bu kitapların öğrenciler tarafından okunup  okunan kitaplarla ilgili sınav yapılarak en başarılı ilk 3 öğrenciye ödüllendirilmesi şeklinde düzenlendi.

Proje çerçevesinde okunacak  kitapları dağıtan İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı,  sınıflarda öğrencileri, öğretmenler odasında ise öğretmenleri ziyaret ederek, öğretmenlerle yaptığı görüşmede yapılan çalışmalar ve 2023 Eğitim Vizyon Belgesi ile ilgili görüş alışverişinde bulundu.

İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, Okul kültürünü geliştirme ve farkındalık oluşturma adına yapılan kitap okumaya teşvik etmeyle ilgili yapılan bu tarz projelerin öğrenciler açısından son derece önemli bir hareketlilik sağlayacağı gibi aynı zamanda öğrencilere estetik duygusu kazandırma ve yetenekleri doğrultusunda kendilerini geliştirmeye yönelik büyük katkı sunacağını söyledi.

Yazıcı, “Kitap okuma, anlama kabiliyetimizi artırdığı gibi kelime dağarcığımızı da zenginleştirmektedir. Ne kadar okursak, o kadar biliriz. Ne kadar öğrenirsek, o kadar fazla farklı yere gitmiş oluruz. Çocuk kitapları, çocuklara televizyona kıyasla yüzde 50 oranında daha fazla kelime öğretmektedir. Kelime dağarcığı başka insanlara göre daha geniş olan insanlar, başarılarını sözel derslere yansıttığı gibi aynı zamanda diğer derslerde de yansıtmış oluyorlar. Hedefimiz İlimizdeki öğrencilerimize en yüksek seviyede kitap okumalarını sağlamaktır.”diye konuştu.