Yücel, En doğru model aranıyor

Devlet, huzurevi modelinin Türk gelenek ve göreneklerine uygun olmadığı görüşünde olup, yeni modelde yaşlının kendi evinde hayatını sürdürmesi amaçlıyor. Ayrıca en önemli araç yerel yönetimler olacak. Bakanlık, belediyeleri de maddi olarak destekleyecek.
Yayınlanma tarihi: 28 Şubat 2015, Cumartesi günü, saat: 23:43

Aile ve Sosyal Politikalar Yozgat İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, geleneksel aile yapısının değişeceği ve bununla birlikte yaşlının toplumdaki yeri de değişeceği söylendi. 

Bakanlığın, huzurevleri modelini sonlandırmayı amaçladığını belirten İl Müdürü İbrahim Yücel, "Devlet bundan böyle yeni bir huzurevi açmayacak. Devlet evi ya da kimsesi olmayan yaşlıları huzurevinde ağırlamaya da devam edecek. Yeni modelde yaşlının kendini ait hissettiği ortamda yaşamına devam etmesi amaçlanacak. Bunun için belediyelerden yardım istenecek. Bakanlık, yerel yönetimlerin yaşlılarla ilgili uyguladığı politikaları mercek altına aldı. Üzerinde durulan pilot çalışmalar var ancak netlik kazanmış değil. Bakanlık en doğru modeli arıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yaşlılara belediyeler üzerinden ulaşacak. Bakanlık yaşlıların ev hayatındaki gereksinimlerini yerel yönetimler üzerinden gidermeye çalışacak. Belediyeler maddi olarak devlet bütçesinden desteklenecek." dedi.

Kocanın çalışması, bir yaşlının evde bakımında sorunlara yol açtığını söyleyen Yücel, "Yalnızlaşma bunun başında geliyor. Günlük hayattan kopuk bir yaşlının depresyona girmesi kaçınılmaz. Fonksiyonların yavaşlaması, paylaşımların azalması, iletişimin kopması yaşlının kendi içine kapanmasına yol açıyor. Sosyal hayatta yaşlı bireylerin karşısına çıkan bir diğer sorun, evde tek başına kalamama ya da hayatını sürdürememe. İlk başta kendi evinde kalmaya çalışan yaşlılar bir süre sonra güvenlik ya da sağlık sorunları nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalıyor. Tek başına hayatını sürdürmekte zorlanmaya başlıyor. Kış mevsimi, yaşlıları en çok zorlayan mevsimdir. Soba yakmak, yaşlılar için altından kalkması zor bir iş. Her iki durumda da netice çok fazla değişmiyor. O arayışta kapısı çalınan ilk yer huzur evleridir." diye konuştu.

Türkiye’de 297 huzurevi olduğunu söyleyen Yücel, "Bunun 109’u devletin ve bu huzurevlerinde 11 bin 156 yaşlı konaklıyor. Türkiye genelindeyse yaklaşık 20 bin yaşlı huzurevinde kalıyor.  Huzurevi maliyetli bir modeldir. Bir yaşlının devlete aylık maliyeti 3 bin lira. Evde bakımın maliyetiyse daha düşüktür. Engelli ve yaşlı bireylerin evde bakımlarından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sorumlu. Hizmet gündüzlü ya da yatılı olmak üzere iki türlü veriliyor. Şu anda da 5 bin 517 yaşlıya evde bakım hizmeti sunuluyor.  Hedefimiz ise, yerel yönetimlerle birlikte çalışmak. Örneğin; haftada bir kez yemeğinin yapılması gerekir. Yemeğini yaparsınız, koyarsınız. Sağlıkla ilgili destek verirsiniz. İhtiyacı olan yaşlıyı alıp doktora götürmek mümkün. Evinde kan almak da olabilir. İlaç alıp almadığını takip etmektir. Biz bu tip destekleri yerinde vermek istiyoruz. Yaşlılarımızın evini temizleyip, yemeğini yaparsanız, sağlık kontrollerini de yaptırırsanız huzurevine gitmesine gerek kalmaz.” dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki