Yozgat Müftülüğü ile Türkiye Diyanet Vakfı Yozgat ve ilçe şubeleri tarafından "Halep'te İnsanlık Ölmesin" sloganıyla başlatılan yardım kampanyasında, il genelinde 5 bin 500 torba un toplandı. Yardımlar için Cumhuriyet Meydanı'nda uğurlama töreni düzenlendi.
 
Törende konuşan Vali Kemal Yurtnaç, bu hassas davranışın milletimizin bir özelliği olduğunu söyledi. Bu gün Türkiye olarak 3 milyon Suriyeli muhacire ülkemizde bakıldığını belirten Vali Yurtnaç, “Suriyeli muhacir kardeşlerimiz için bütçemizden 30 milyar dolar para harcadık. Bu Türkiye Cumhuriyetinin, hükümetimizin, devletimizin dış dünyaya bir insanlık mesajıdır. Bizler tarih sahnesinde beraber olduğumuz toplumlarla, atalarımızın izlerinin bulunduğu toplumlarla insani olarak bağımız var. Onların gördüğü zulümleri içimizde hissediyoruz. İşte bu gün buradan Halep’e gönderdiğimiz 11 tır Yozgat’ın kendi içerisinde yaptığı bir çalışmadır. Geçen ay içerisinde belediyemiz tarafından da böyle güzel bir çalışma yapıldı” dedi.
 
İnsanlar güvendikleri zaman bu yardımları verdiğini ve bu yardımların da ihtiyacı olanları Türkiye’nin bir sesi olarak ulaştığını ifade eden Vali Yurtnaç, “Ben bu katkılarından dolayı Yozgatlı kardeşlerime teşekkür ediyorum. Vefa asil ülkelerin, asil toplumların, asil insanların bir özelliğidir. Bizim de İslam dünyasına karşı yaptığımız bu çalışmalar toplumumuzun asaletini beraberinde getiriyor. Bu yardımlar sadece Suriye’de ki kardeşlerimize değil, dünyada ki inanan inanmayan tüm insanlara bir yardım elidir. Bu yardımların artarak devam edeceğini ümit ediyorum” diye konuştu.
 
Konuşmanın ardından İl Müftüsü Salih Sezik, alanda bulunan vatandaşlarla birlikte dua etti.

Un yüklü tırlar, daha sonra Haleplilere ulaştırılmak üzere Kilis Öncüpınar ve Gaziantep Karkamış sınır kapılarına doğru yola çıktı.