Dünyaca ünlü Karadeniz çayı çeşitli aşamaların ardından sofralarla buluşuyor. Tarladan taze bir şekilde toplanan çaylar fabrikalarda işleniyor, devasa kazanlarda rengini alıyor. Başta Karadeniz olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki çay fabrikalarının devasa kazanları Yozgat Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Özel Kazan firması tarafından üretiliyor.

Memleketimizle birlikte büyüyeceğiz’ parolasıyla 2000 yılında Yozgat Organize Sanayi Bölgesinde kurulan firma, devasa boyutlarda buhar, kızgın yağ ve sıcak su kazanları üretiyor. 45 kişiye de iş imkânı sunan firma bugün Rusya ve Çin başta olmak üzere birçok ülkeye ihracat yapıyor.

Ülke ekonomisine katkı sağlayan çay fabrikalarının kazan ihtiyacının yüzde 80-90’ını firma olarak karşıladıklarını söyleyen firma yetkilisi Musa Özel,  “Karadeniz Bölgesi’ndeki çay fabrikalarına yaptığımız buhar kazanları sayesinde tarladan toplanan çaylar gerekli işlemlerden ve buhar kazanından geçiyor. Çayın siyah rengini almasını sağlıyor ve Karadeniz çayı sofralarımızdaki yerini alıyor” dedi.

Rusya ve Çin’in Kazanları Yozgat’tan
Özel, “Firmamızın kuruluşundan itibaren kalite ve güveni ilke edinip, müşterileri ile sıcak ilişkiler içinde, kazan ve basınçlı kaplar sektöründe marka değeri taşıyan bir firma konumuna yükseldi. Firmamız; Katı, Sıvı, Gaz Yakıtlı Sıcak Su Kazanları, Kızgın Su Kazanları, Buhar Kazanları, Kızgın Yağ Kazanları, Baca, Baca Gazı Filtre Sistemleri ve diğer Isı Cihazları ile Basınçlı Kapların, tasarımı, üretimi, satışı ve satış sonrası hizmetleri ile ürün çeşitliliği ve kapasite aralığı olarak her geçen gün kendini geliştirmektedir. Alanımızdaki gelişmeleri an ve an takip edip çalışma alanımızı ve teknolojimizi sürekli geliştiriyor ve iş veririmizi artırıyoruz. Fosil yakıtların enerjisini ısı enerjisine dönüştüren çevreci sistemlerin üretimini yapan firmamız, konusunda uzman mühendislerimizle, müşteri ihtiyaçlarına göre taahhüt hizmetleri ile rakiplerinden ayrılan bir konuma sahiptir.  Yurtiçinde ve yurtdışında birçok referans projeye imza attık, ürettiğimiz katma değer ile bölge ve ülke ekonomisine katkı sunmaktayız. Başta Rusya ve Çin olmak üzere birçok ülkeye ihracat yapıyoruz. Yeni anlaşmalarla birlikte Arap ülkeleri ve uzak doğu ülkelerine de ihracat yapacağız” dedi. 

Yozgat’tan Dünyaya Açıldı
Fabrika çalışmaları hakkında da bilgi veren Özel, Yozgat’la birlikte büyümeye karar vererek,  fabrikayı YOSB içerisinde imalata açtıklarını söyledi. Musa Özel, “Fabrikamızı 2000 yılında memleketimiz olan ve her zaman bağımızın olduğu Yozgat’ta kurduk. Ekmeğini yediğimiz, suyunu içtiğimiz güzel memleketimiz Yozgat’a nasıl hizmet ederiz diye düşündük. Bununla birlikte OSB teşvikleri de bizleri buraya fabrika kurmamız konusunda yönlendirdi. Böylelikle 16 yıl önce fabrikamızı YOSB içerisinde kurduk. Firmamızın bugün geldiği nokta, bu alanda Yozgat’tan Dünya’ya açılan bir kapı niteliğindedir” şeklinde konuştu.