17 Ekim Dünya Emzirme Haftası kapsamında Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü tarafından "Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı" kapsamında 'Bebek Dostu Ünvanı' almayı hak etmiş olan hastanelere sertifikaları düzenlenen törenle verildi.

Aydıncık Devlet Hastanesi, Çayıralan Devlet Hastanesi, Çandır Devlet Hastanesi, Sarıkaya Devlet Hastanesi, Saraykent Devlet Hastanesi, Şefaatli Devlet Hastanesi, Kadışehri Devlet Hastanesi ve Yenifakılı Devlet Hastaneleri Bebek Dostu Ulusal Değerlendirme Ekipleri tarafından değerlendirilerek, hastanelere Bebek Dostu Ünvanı verildi. 

Daha önce Bebek Dostu Ünvanını alan Sorgun Devlet Hastanesi, Yerköy Devlet Hastanesi, Akdağmadeni Devlet Hastanesi, Boğazlıyan Devlet Hastanesi, Çekerek Devlet Hastanesi ve Yozgat Şehir Hastanesi ile böylece Yozgat’ta tüm devlet hastaneleri Bebek Dostu Ünvanına sahip oldu.

İl Sağlık Müdürlüğü Toplantı Salonunda gerçekleşen törende; hastane yöneticilerine plaket verildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin şunları söyledi; “Bebek Dostu Hastane” unvanına sahip. Bu unvanı almak yetmiyor, yıl içerinde değerlendirmeler yapılıyor, Bakanlığımız tarafından gelen ekip, değerlendirerek unvanın devamlılığı için çalışmalar yapıyor. Bir kere bu unvanı almak yeterli olmuyor, kriterlere bir sonraki sene uyulmadığında unvanı kaybetmiş oluyoruz. İlimizde Bebek Dostu çalışmalarını önemsiyor ve tüm ekibimizle anne ve bebek sağlığı için elimizden gelen her türlü çalışmayı yapıyoruz. Anne sütünün önemini bebek sağlığı için önemli olduğunu bilmeyen yok. Bazı durumlarda anneler bebeğinin aç kalacak korkusu ile doktora başvurmadan mamaya başlıyor. Dikkat edilmesi gereken bir nokta ise doktora başvurmadan mama başlanmamalı. Geleceğimiz olan bebeklerimiz ve onları yetiştiren annelerimiz bizim kutsal emanetlerimizdir.

Yozgat’ta tüm hastanelerimiz Bebek Dostu Unvanına sahip oldu. Yaptıkları çalışmalarından dolayı tüm yönetici ve sağlık çalışanlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.