Haberin Videosunu İzle

Yozgat Emniyet Müdürlüğü, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri düzenledikleri operasyonda Hristiyanlık ikonoğrafyasına ait sahnelerin bulunduğu, değeri 1 milyon 200 bin lira olduğu iddia edilen bir tablo ele geçirdi. Olayla ilgili gözaltına alınan 9 kişi adliyeye sevk edildi.

Alınan bilgilere göre, Yozgat merkezde 31 yaşındaki H.D.’nin elinde tarihi eser olan 1 adet tablo olduğu, satmak amacıyla müşteri aradığı ve pazar arayışı içerisinde bulunduğu yönünde bilgi elde eden Emniyet İl Müdürlüğü ekipleri şahsı takibe aldı. H.D’nin il dışından gelen şahıslar ile pazarlık yaptıkları esnada operasyon düzenleyen polis ekipleri, H.D. ile birlikte alıcı satıcı konumunda olan S.P. (33), İ.S. (38), F.S. (37), İ.Y. (35), H.İ. (35), F.K. (21), U.Y. (20), S.E.Y. (19) isimli 9 şüpheliyi yakalayıp gözaltına aldı. 

2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında olduğu değerlendirilen 58x66 santim ölçülerinde ikonanın, altta ahşap üzerine keten kumaştan yapılmış, resimleri boyanmış ve metal plakalar ile kaplanmış tablo olduğu belirtildi. İkonanın üst orta bölümünde metal haç işaretli kısım üzerinde başı haleli çarmıha gerilmiş Hz.İsa resmedildiğini plakanın diğer kısımlarında Hristiyanlık ikonoğrafyasına ait sahnelerin bulunduğunu, ikonanın alt kısmında ise 3 kanatlı etrafı bitkisel benzemeli metal plakalar içerisinde Hz. Meryem, Hz. İsa ve 4 büyük melekten biri olan Gabriel yer aldığı ifade edildi. 

Şüpheliler tarafından piyasa değeri 1r milyon 200 bin TL civarında olduğu iddia edilen tablonun, yapılan incelemesinde 2863 sayılı yasa kapsamında yurt içi ve yurt dışında alımı-satımı yasak olan bir kültür varlığı olduğu değerlendirilirken, gözaltına alınan 9 şüpheli şahıs adliyeye sevk edildi.

VİDEO GÖRÜNTÜSÜ İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ