Yozgat İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Kamu-Özel işbirliği Rönesans Firması tarafından yapılan Yozgat Şehir Hastanesi’nde, Yozgat’ta ilk kez safra taşları ameliyatsız alınacak. 

ERCP Artık Yozgat’ta
Yozgat Şehir Hastanesinin açılmasıyla Yozgat’ta ilk kez ameliyatsız safta taşlarının alınması için gerekli olan ERCP (Endoskopik Retrograd Kolanjio Pankreatografi) cihazı artık Yozgat’ta. 

ERCP ile elde edilen görüntü sayesinde safra yollarında bulunan taş, tümör, darlık gibi anormallikler tanınır. Safra yollarına müdahale düşünülüyorsa, ucunda tel bulunan bir başka kanül ile safra yolları girişi elektrokoter aracılığıyla elektriksel olarak kesilerek genişletilir. Örneğin safra taşı varsa, basket ya da balon kateter endoskopun içinden geçirilir ve taş yakalanarak ya da çekilerek çıkartılır. Safra akımını engelleyen tümör ya da darlık gibi durumlarda bir balon ile bu darlık giderilebilir, ya da darlık bölgesine bir stent yerleştirilerek safra akışı sağlanır. İşlem süresi sıklıkla 20-30 dakika kadardır. Başarılı bir işlem sonrası hasta aynı gün ya da sonraki gün normal yaşamına döner.

Yozgat İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kurca konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi; “ERCP yapılma nedeni safra yollarında taş bulunmasıdır. Safra kesesinde oluşan taşın buradan ana safra kanalına düşmesi sonucu ortaya çıkan tıkanıklığı gidermek için yapılır. Bunun dışında safra yolları ve pankreas tümörleri, safra yolları darlığı, safra yollarından kaçak olması (özellikle cerrahi girişimler sonrası), bazı pankreas hastalıklarında da ERCP yapılır. Daha önce Yozgat Devlet Hastanesinde ERCP için sevk ettiğimiz hastalarımızı sevk etmek zorunda kalmayacağız” dedi.