Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle, Yozgat Cumhuriyet Meydanında stant açıldı. 

Kanser konusunda vatandaşları bilinçlendirmek adına yapılan etkinlikte erken teşhisin önemi vurgulandı. Üç gün boyunca açık olacak stantta kanserle ilgili broşürler dağıtılarak, vatandaşlara eğitim verilecek. 

Kanserin önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirten Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Kansere yol açan etkenlerin büyük kısmının “çevresel” olarak nitelendirebiliriz. Söz konusu etkenler; “tütün”, “alkol”, “obezite”, “sağlıksız beslenme” ve “enfeksiyonlar” dır. 

Tütün, obezite ve alkolle mücadele programları, fiziksel aktivitenin artırılması, tuz ve şeker kullanımının kısıtlanması, doğal ürünlerle ve sağlıklı beslenmenin sağlanabilmesi için eğitim ve denetimin sağlanması büyük önem taşıyor. Kanserin azaltılmasındaki en önemli basamak önleme programlarının ve eğitimin yer aldığı birinci aşamadır. Kanserin ortaya çıkışının büyük kısmı toplum eğitimiyle önlenebilir haldeyken bizlere düşen öncelikli görev bu eğitimlerin kanser önleme programları dâhilinde yaygınlaşmasını sağlamak, önleme programlarını hayata geçirmektir.

Müdürlüğümüz bünyesinde hizmet veren KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi)’e de vurgu yapmak istiyorum. Bu cümle çok klasikleşmiş gibi gözükse de erken teşhisle kanserin tedavi edildiği bir gerçektir. Vatandaşlarımız KETEM’de ücretsiz taramalarını yaptırabilirler. İlçelerimize ve köylerimize de giden Gezici Mobil tarama aracımızla tarama çalışmalarımız devam ediyor. Hatta şuan Akdağmadeni ilçemizde hizmet veriyor. 

Kanser hastalığının büyük bölümü korunabilmesi mümkün, erken teşhis edildiği takdirde tedavi edilebilirlik ve yaşam şansı yüksek olan bir hastalık olduğunu unutmayalım. Birlikte sağlıklı yarınlara, tüm hastalarımıza şifa diliyorum” dedi.