Türkiye'nin önemli tarım bölgelerinden olan Yozgat'ta, Yerköy İlçesi, Sekili bölgesinde ilk hububat hasadına başlandı. 

2016 yılı hasat sezonuna girildiğini belirten Yozgat Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, "İlimiz Yerköy İlçesi Sekili bölgesinde ilk hububat hasadına başlandı. İlimizde yaklaşık 370 bin hektar alanda hububat ekimi yapılmaktadır. Bilindiği üzere her hasat sezonunda olduğu gibi bu yılda İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak iyi bir hasat sezonu geçirebilmek için hep birlikte çalışacağız. Hasat sezonuna gelmeden Müdürlüğümüz olarak buğdayın tüm yetişme sezonu boyunca çalışmalarımıza devam ettik. İlimiz genelinde yapmış olduğumuz Süne ve Hastalık sürveyleri çalışmaları neticesinde sünede emgi oranının (%0,9) binde dokuz'un altında olacağı beklenmektedir" dedi.

Biçerdöver ile hasatta dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi de dane kaybının önlenmesi çalışmaları olduğunu vurgulayan Müdür Özdemir, "Bu çalışmalarda dane kaybını en aza indirebilmek için hepimize düşen görevler vardır. Bu görevleri yerine getirirken en hassas olması gerekenler tabii ki Biçerdöver Operatörleridir. Operatörler dane kaybına sebep olan unsurlara dikkat etmeli, biçerdöverlerinin gerekli bakımlarını ve ayarlarını yapmalı ve yaptırmalıdırlar. Bu konuda İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak bizler hasat dönemi boyunca sahada olacağız ve gerekli denetimleri aralıksız gerçekleştireceğiz" şeklinde konuştu.

Hasat sonrasında anız yakmanın toprağa ve toprak canlılarına zarar verdiğinide ifade eden Özdemir, "Toprağın yapısının bozulması ve organik maddece fakirleşmesine, her geçen yıl ürünlerimizin verim ve kalitesinin azalmasına neden olmaktadır. Ayrıca anız yakımı zaman zaman doğal alanları da tahrip etmekte ve doğal dengenin bozulmasına neden olmaktadır. Çiftçilerimiz olarak anız yakımının bu zararını görmeli ve anız yakmayı bırakmalıyız." dedi.