Yozgat'ta hindi yetiştiriciliği yaygınlaşıyor

Türkiye'nin önemli tarım bölgelerinden Yozgat'ta tarımsal üretimde çeşitliliğin artırılıp, yem bitkileri ekiliş alanlarının genişletilmesine bağlı olarak kümes havanı üretiminde artmaya başladı. Daha karlı olması nedeniyle çiftçi tarafından hindi yetiştiriciliğinin tercih edildiği kaydedildi.
Yayınlanma tarihi: 12 Mayıs 2015, Salı günü, saat: 10:32

Yozgat'ta son 4 yıllık dönem içerisinde hindi yetiştiriciliğine yönelen çiftçi sayısı ile birlikte hindi varlığı da arttı. Yozgat il genelinde 2011 yılında 12 bin 496 olan hindi varlığı 2012 yılında 18 bin 616'a, geçtiğimiz yıl ise 21 bin 212'ye yükseldi. Yozgat ile birlikte Kayseri ve Sivas illerinin yer aldığı Orta Anadolu Kalkınma Birliği'nin oluşturduğu bölgede de hindi yetiştiriciliği yaygınlaşıyor. Bölgede 2011 yılında 32 bin 363 olan hindi varlığı geçtiğimiz yıl 43 bin 567'ye çıktı. 

Yozgat'ın Saray Köyü'nde hindi çiftliği kuran Tevfik Tuğ isimli çiftçi, Yozgat'ta baklagil, hububat, yem bitkileri ekim alanlarının artırılmasının köylerde kümes hayvanı yetiştiriciliğini de tetiklediğini söyledi. Tevfik Tuğ, Yozgat'ta 1970'li yıllara kadar hindi yetiştiriciliğinin çok yaygın olmasına karşın, tarımsal üretimdeki gerilemeye bağlı olarak kümes hayvanı yetiştiriciliğinin de yok olma noktasına geldiğini kaydetti.

Tevfik Tuğ, tarımsal üretim alanlarının genişletilip, çeşitliliğin artmasının kümes hayvanı yetiştiriciliğine de katkı sağladığına vurgu yaparak, daha karlı olması nedeniyle hindi yetiştiriciliğinin tercih edildiğini söyledi. Tuğ, ''Civcivken alıyorum, yetiştirip satıyorum. Bir zamanlar Yozgat'ta hindi yetiştiriciliği çok yaygındı. Maalesef son yıllarda hindicilik tükenme noktasına geldi. Bu işi yeniden canlandırmak amacıyla gücümüzün yettiği kadar hindi yetiştiriciliği yapıyoruz. Köyümüzde şu anda 500'ün civarında hindi mevcut'' dedi.

Diğer kümes hayvanlarının suni beslenme ile yetiştirilip, satıldığını hindinin ise doğal ortamda yetiştirilip, pazarda sunulması nedeniyle tüketici tarafından tercih edilmeye başlandığını kaydeden Tuğ, ''87 tane hindim var. Yozgat’ın en büyük eksikliği kuluçka yerimiz yok, bunu biz şehir dışından temin ediyoruz. Konya, Ankara, Balıkesir’den temin ediyoruz. Yozgat'ımızda bir kuluçka ünitesi kurulmuş olsa üretim daha da yaygınlaşır'' diye konuştu. Tuğ, yetişkin hindileri 150 liradan işlem gördüğünü sözlerine ekledi.

Aynı köyde hindi yetiştiriciliği yapan Kaya Alp isimli çiftçi de, "Yozgat hindisi meşhur. Çünkü, doğal ortamda besleniyor. Yok olma noktasına gelen hindiciliği yeniden gündeme getirebilmek için çalışıyoruz. Aile bütçemize ek gelir oluyor" ifadesini kullandı. 
Haber/Fotoğraf: Seyfi Çelikkaya

Etiketler: hindi   beyaz et   ekonomi   tevfik tuğ  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki