Türkiye'nin önemli tarım ve hayvancılık bölgelerinden birisi olan Yozgat'ta 10-20 baş hayvanla yapılan hayvancılık işletmeleri, verilen desteklemelerde 100-200 başlık büyük işletmelere dönüştürülmeye başlandı. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından verilen hibe desteklerle birlikte Yozgat il genelinde 79 milyon 225 bin 109 lira tutarında 140 proje hazırlanıp, uygulamaya konuldu.

TKDK Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, yurt genelinde hibe desteklerden en fazla yararlanan iller arasında ilk sıralarda bulunan Yozgat'ta uygun bulunan 140 projenin yatırım tutarının 48 milyon 578 bin 848 lirasının kurum tarafından karşılandığını hatırlatarak, geçtiğimiz yıl sonuna kadar 26 milyon 511 bin 256 liralık hibe ödemesi yaptıklarını söyledi. Yatırımların 'Süt üreten, et üreten ve besi çiftliği işletmeciliği' şeklinde yapıldığına vurgu yapan Türker, projelendirilen yatırımların yakından takip edildiğini, işletmeye açıldıktan sonra da işletmenin faaliyetlerini inceleyerek, karşılaşılan sorunlarıyla ilgili danışmanlık gibi hizmetler sunarak, sağlıklı işletime katkıda bulunduklarını bildirdi. Türker, ''Yozgat'ta hayvancılık küçük aile işletmeleri olarak dağınık bir şekilde yapılmaktadır. Bu karlı bir üretim olmaktan çok uzak. Bu nedenle yatırım yapabilecek aileleri ve köyleri ziyaret edip, bilgilendirme yaparak, aile işletmeleri yerine büyük işletmeler yapmaları halinde hibe destekler verebileceğimizi anlatıyoruz. Bu konuda oldukça iyi bir mesafe aldık. İşletmeler üretime geçtikten sonra Yozgat'ta 240 bin civarında olan büyükbaş hayvan varlığı ciddi oranda artacaktır'' dedi.

DAMIZLIK DÜVE ÇİFTLİĞİ
Yozgat'ın Boğazlıyan ilçesindeki Başak Tarım İşletmeleri'ne ait 'Süt ve Damızlık Düve' çiftliğindeki büyükbaş hayvan sayısı da arttı. 40 dönüm arazi üzerine kurulu çiftlikte 6 sağmal, 4 açık ahır, bir dana padu, bir doğumhane bulunuyor. Sürü yönetimi sistemiyle günlük hayvan başına 27 litre olmak üzere toplamda günlük 20 ton süt üretiminin yapıldığı işletmede modern tarım ve hayvancılığının yapıldığını belirten Yozgat Valisi Abdülkadir Yazıcı, Yozgat'ın gelişip, kalkınmasında tarım ve hayvancılığın önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çekerek, Boğazlıyan ilçesindeki işletmenin Türkiye'nin en modern ve gelişmiş tesislerinden birisi olduğuna vurgu yaptı. Vali Yazıcı, hayvancılığın gelişip, özendirilmesi için tesisin tanıtımına ihtiyaç duyduğunu ifade etti. İşletme Müdürü Emin Sevimli de, işletmede 2 bin 370 Holstein cinsi büyükbaş hayvana 80 hayvanın daha katıldığını söyledi. Sevimli, işletmeye ait bin 200 dönüm arazide de yem bitkisi üretimi yaptıklarını, istihdam edilen 48 kişiyle hayvancılık sektörünün kullandığı en son teknolojiyi kullandıklarını sözlerine ekledi. 
Seyfi Çelikkaya